Poznajcie Classic Blue - poznaj kolor roku Pantone 2020

Poznajcie Classic Blue – poznaj kolor roku Pantone 2020

Opublikowano 5.12.2019 14:03 -


Jak co roku od ponad 20 lat Pantone przedstawił właśnie nowy kolor roku. Tym razem jest to Classic Blue – kolor dość stonowany jak na standardy Pantone.

Wybór przez Pantone koloru roku jest już pewną tradycją w świecie projektowania. Po raz pierwszy amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Carlstadt w stanie New Jersey wybrało barwę na nadchodzące 12 miesięcy w 1999 roku. Od tego czasu rokrocznie dokonuje takiego wyboru, co mniej lub bardziej wpływa na projektantów na całym świecie.

Rok temu kolorem roku został Living Coral, co miało zwrócić uwagę całego świata na problem ginących raf koralowych. Kilka miesięcy później firma, przy współpracy z Adobe, przeprowadziła również akcję  Glowing Glowing Gone mającą na celu walkę ze zmianami klimatycznymi.

Pantone wybral nowy kolor roku

Living Coral, Ultraviolet czy Greenery, czyli trzy poprzednie kolory roku były barwami dość intensywnymi. Przyszedł czas na coś bardziej stonowanego. Wybór padł na kolor Classic Blue, znajdujący się w bibliotece Pantone pod numerem 19-4052. Leatrice Eiseman, executive director w Pantone Color wybór koloru roku 2020 wyjaśnił następująco:

We are living in a time that requires trust and faith. It is this kind of consistency and confidence that is expressed by Pantone 19-4052 Classic Blue, a solid and dependable blue hue we can always rely on. Imbued with a deep resonance, Classic Blue provides an anchoring foundation. A boundless blue evocative of the vast and infinite evening sky, Classic Blue encourages us to look beyond the obvious to expand our thinking; challenging us to think more deeply, increase our perspective and open the flow communication.

Jak co roku przy okazji wyboru koloru roku pojawiły się gadżety Pantone związane z tą barwą. W sklepiku firmy możecie kupić na przykład kubki czy notatniki. Na kolor roku przygotowała się także, współpracująca z Pantone firma Adobe, która udostępniła między innymi inspirującą kolekcję w serwisie Adobe Stock.

Kolor roku Pantone 2020

Ja od kilku lat traktuję wybór koloru roku jako ciekawostkę i raczej nie korzystam z niego w swoich projektach. Można jednak być pewnym, że niedługo na dribbble zaroi się od projektów w kolorze Classic Blue. A Tobie jak podoba się kolor roku 2020 Pantone? Użyjesz go w swoim następnym projekcie?

Wieści z Rozładowani.pl