Za rozwój aplikacji odpowiada wewnętrzna grupa badawczo-rozwojowa Facebooka, NPE Team. BARS, to kolejny po Collab projekt zespołu koncentrujący się na twórcach muzycznych. Podczas, gdy ten drugi ma w zamierzeniu umożliwić artystom wspólne tworzenie muzyki, BARS wydaje się mieć znacznie ściślej zakrojoną grupę docelową. Projekt jest bowiem skierowany przede wszystkim do początkujących raperów, którzy chcieliby pokazać swój talent szerszej publiczności.

bars

Aplikacja umożliwia artystom tworzyć teksty do gotowych bitów, nagrywać wystąpienia w formie 60-sekundowych filmów, a następnie udostępniać je w obrębie swojej społeczności. Brzmi znajomo? To właśnie gotowe podkłady muzyczne, a także postawienie na krótką formę wideo sprawia, że BARS został mianowany facebookową odpowiedzią na TikToka. I choć trudno zaprzeczyć mocnej inspiracji chińską aplikacją (Facebook mocno przyzwyczaił nas zresztą do podobnych ruchów), trzeba przyznać, że sposób jej wykorzystania wydaje się dość oryginalny.

Jak zapewniają twórcy, funkcjonalność aplikacji w zakresie tworzenia muzyki wychodzi jednak daleko poza bank bitów. BARS zaoferuje także pomoc we współtworzeniu tekstów, sugerując kolejne rymy oraz umożliwi poprawę wokali dzięki funkcji autotune. Ciekawie zapowiada się także „Tryb wyzwania”, który umożliwia ćwiczenie warsztatu poprzez tworzenie freestyle’u z auto-sugerowanych wskazówek słownych. Nie zabrakło także elementów znanych z innych platform społecznościowych takich jak filtry i inne efekty audiowizualne. Wszystko w celu uzyskania jak najbardziej efektowej formy przekazu.

bars 2

BARS ma być przede wszystkim wyciągnięciem ręki w stronę tych twórców, którzy z powodu pandemii stracili możliwość zbierania pierwszych szlifów w branży. Jak na razie projekt znajduje się w fazie eksperymentalnej, a aplikacja dostępna jest jedynie w ramach zamkniętej bety na IOS. Biorąc pod uwagę dość wysokie wyspecjalizowanie, a także fakt, że wiele funkcji jest dostosowanych do odpowiedniej wersji językowej, jak na razie trudno wyobrazić sobie, aby globalnie był on w stanie zagrozić TikTokowi. Nie mniej, pozostaje on całkiem interesującym obiektem do obserwacji.


Posłuchaj nas!