Poznaj nowy JPEG XS - nowy format kompresji

Poznaj nowy JPEG XS – nowy format kompresji

Opublikowano 18.04.2018 9:53 -


Joint Photographic Experts Group zaprezentowało kilka dni temu nowy format kompresji obrazu. JPEG XS ma ładować obraz znacznie szybciej, zużywając przy tym mniej energii niż jego poprzednik.

Wmyśl zasady, że multimedialne grafiki przestają być zarezerwowane wyłącznie dla monitorów komputerów, Joint Photographic Experts Group przedstawiło nowy format kompresji obrazu na miarę najnowszej technologii. JPEG XS, bo o nim mowa, został przygotowany z myślą o zastosowaniu w technologiach VR i AR, a także dronach i autonomicznych samochodach. Jego wprowadzenie ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie strumieniowania materiałów poprzez sieci Wi-Fi i 5G. Formatem już teraz zainteresowana jest Europejska Agencja Kosmiczna, która chce go wykorzystać przy strumieniowaniu materiałów rejestrowanych przez jej sondy.

JPEG XS – nowa jakość kompresji

Wraz z wprowadzeniem nowego formatu, organizacja postanowiła także nieco zmienić założenia dotyczące samej kompresji. O ile jeszcze do niedawna kluczowym czynnikiem w tym przypadku była wielkość materiału (często względem jakości pliku), o tyle głównym założeniem nowego formatu ma być pozostawienie obrazu niezmienionej jakości. Pliki skompresowane przy pomocy JPEG XS zmniejszają obraz nie więcej niż sześciokrotnie (dla porównania w JPEG mieliśmy do czynienia z dziesięciokrotnym zmniejszeniem), jednak wizualnie są nie do odróżniania od treści nieskompresowanych.

JPEG XS jest standardem udostępnionym na zasadach open source i używającym do kodowania uniwersalnych formatów HDR. Choć nowy format wciąż oczekuje na zatwierdzenie, można go już używać w profesjonalnych aplikacjach służących do edycji filmów. Wkrótce powinien być także gotowy do użycia w elektronice użytkowej. Sam JPEG raczej nieprędko zostanie wyparty z rynku. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze przez długi czas oba formaty będą funkcjonowały obok siebie.

Wieści z Rozładowani.pl