Philips testuje w jednym z paryskich biur lampy, które za pomocą światła… dostarczają internet! Temat Li-Fi powraca we właściwym momencie.

Czym jest Light Fidelity? To bezprzewodowa technologia do przesyłania danych, analogiczna do Wi-Fi, a która zamiast fal radiowych do przesyłu wykorzystuje światło dwukierunkowe o wysokiej prędkości. W świecie, w którym coraz większym problemem stają się zatłoczone pasma częstotliwości, Li-Fi może być ciekawą alternatywą dla przesyłu danych.

Jak to działa w praktyce? Rolę przekaźnika danych pełni tutaj żarówka LED. Dane przesyłane są poprzez bardzo szybkie, niewykrywalne przez ludzkie oko migotanie, znane również jako „częstotliwość odświeżania”. Migotanie to występuje z prędkością 10 razy większą od światła pochodzącego z telewizorów i monitorów komputerowych. Ponieważ żaden z producentów sprzętu nie wpiera aktualnie Light Fidelity, do działania technologii potrzebny jest specjalny odbiornik, podłączany do urządzenia za pomocą portu USB. Odbiornik ten wyposażony jest w fotodetektor, który rozpoznaje migotanie światła i umożliwia odbiór danych.

Jak działa Li-Fi

Choć o technologii mówi się już od jakiegoś czasu (na DW wzmianka o Li-Fi pojawiła się już 2 lata temu), dziś temat powraca ze zdwojoną siłą za sprawą Philipsa. Specjalizujący się w oświetleniu producent zdecydował się na wykupienie szkockiego startupu PureLiFi i rozwijanie projektu pod własnym szyldem. Aktualnie rozwiązanie testowane jest w Paryżu, w biurze jeden z lokalnych firm na rynku nieruchomości. Stworzony przez Philips i PureLiFi system zapewnia transfer danych o szybkości 30 Mb/s bez pogorszenia jakości oświetlenia.

Dlaczego Li-fi jest dobrą alternatywą?

Technologia ta zapewnia zwiększenie szybkości transmisji danych w porównaniu do fali radiowych, oszczędność energii i minimalizację promieniowania w otoczeniu. Przede wszystkim jednak, z uwagi na to, że przesył danych następuje wyłącznie w jednym kierunku, Li-Fi zapewnia maksymalne bezpieczeństwo. Jak zapewniają twórcy, liczba zastosowań Li-Fi jest właściwie nieograniczona. Z technologii można będzie korzystać wszędzie, gdzie występuje źródło światła, a więc zarówno w domu i biurze, jak i przestrzeni miejskiej.

Choć Li-Fi nie jest raczej w stanie w najbliższym czasie całkowicie wyeliminować z naszych domów Wi-Fi, czy też rozwijanej równolegle sieci 5G, jest niewątpliwie ich ciekawym uzupełnieniem. Li-Fi zapewnia sieciom radiowym dodatkową szerokość pasma i pozwoli na znacznie większą przepustowość w sieciach mobilnych. Przede wszystkim wydaje się odpowiadać na kilka poważnych problemów jakie Wi-Fi serwuje swoim użytkownikom – zanikanie sygnału, problem z połączeniem danych czy problem z bezpieczeństwem połączenia.