Jak donosi portal androidpolice.com, strony zabezpieczone certyfikatem sygnowanym przez Let’s Encrypt od przyszłego roku nie będą dostępne dla urządzeń z systemem Android w wersji sprzed 7.1.1 Nugat. Jako przyczynę podaje się zakończenie partnerstwa Let’s Encrypt z urzędem certyfikacji IdenTrust, planowanym na 1 września 2021 roku. Po całkowitym przełączeniu na własny certyfikat główny, wsparcie dla starszych urządzeń z Androidem zakończy się.

Problem jest większy, niż mogłoby się pozornie wydawać. Mimo masowej aktualizacji nowszych urządzeń do wersji Androida 10, wciąż wielu użytkowników korzysta z dużo starszych wersji systemu. Według szacunków Let’s Encrypt, stanowią oni aż 33,8 procent rejestrowanego przez nich ruchu z Androida. Urządzenia te będą w przyszłości wywoływać błędy w certyfikatach, wskutek czego korzystanie ze zabezpieczonych w ten sposób stron stanie się niemożliwe.

Zobacz także: Nagrywanie ekranu na smartfonie, czyli jak to zrobić?

Choć najlepszą opcją wydaje się wymiana urządzeń na nowsze, tymczasowym rozwiązaniem pośrednim może być zmiana przeglądarki. Let’s Encrypt zalecił użytkownikom, których może dotknąć problem, pobranie z Google Store najnowszej wersji Firefoxa. Podczas gdy w przypadku większości urządzeń z Androidem lista zaufanych certyfikatów pochodzi z systemu operacyjnego, Firefox korzysta z własnej listy, która jest obecnie zgodna z wymaganiami Let’s Encypt. Użytkownicy, którzy będą korzystać z najnowszej wersji Mozilli, nie powinni odczuć skutków zmian. Warto podkreślić jednak, że choć może to rozwiązać problem z przeglądaniem stron przez przeglądarkę, błędy w certyfikatach mogą wciąż wystąpić podczas korzystania z innych aplikacji. Ze względów bezpieczeństwa warto więc zastanowić się nad zakupem nowszego modelu smartfona.