Prywatność w sieci to temat rzeka, a z każdym rokiem pojawia się zarówno tyle samo ulepszeń, jak i skandali z wyciekiem danych, czy włamaniami. Polska platforma webinarowa ClickMeeting postanowiła sprawdzić, jak kwestie bezpieczeństwa wyglądają wśród polskich internautów.

Według badań okazuje się, że ponad połowa Polaków jest zdania, że dba o swoje bezpieczeństwo i prywatność w sieci. Co ciekawe, 40% wszystkich badanych używa trybu incognito w przeglądarce. Z jakich narzędzi korzystają do tego celu lub na co zwracają uwagę w tym kontekście?

Ponad 57% Polaków uważa, że dba o swoją prywatność w sieci

Czy dbasz o prywatnosc

  • Największy odsetek polskich internautów zwraca uwagę na pliki cookies (63,4 proc.)
  • Niemal 60 proc. wskazało, że dba o ustawienia prywatności w mediach społecznościowych
  • 57,8 proc. o ustawienia prywatności w komputerze i/lub smartfonie
  • Niemal 40 proc. badanych korzysta z trybu incognito w przeglądarce
  • 32,5 proc. z aplikacji blokujących śledzenie ruchu w sieci
  • 15,5 proc. z szyfrowanej poczty elektronicznej
  • 12,8 proc. z komunikatorów szyfrujących przesył danych
  • 12,2 z komunikatorów szyfrowanych
  • 11 proc. deklaruje użycie narzędzi szyfrujących poufne pliki

Jak dbasz o prywatnosc ClickMeeting

Z danych podsumowujących luty 2022 pod względem konsumpcji Internetu, radia i telewizji wynika, że w Polsce z samego internetu korzysta 30 milionów osób*, z czego dziennie aż 25,5 miliona z nich. W związku z tym ClickMeeting postanowił sprawdzić, w jaki sposób chronią oni swoją prywatność oraz jakich narzędzi używają do tego celu.

R E K L A M A

Według przeprowadzonego przez platformę badania, największy odsetek polskich internautów zwraca uwagę na pliki cookies (63,4 proc.). Blisko 60 proc. wskazało, iż dba o ustawienia prywatności w mediach społecznościowych, a 57,8 proc. o ustawienia prywatności w komputerze i/lub smartfonie. Zwracają także uwagę na kwestię przeglądarki, używając w niej trybu incognito (blisko 40 proc.) lub aplikacji blokujących śledzenie ruchu (32,5 proc.), a 28 proc. korzysta z usługi VPN (ang. virtual private network). Część z nich stosuje również takie rozwiązania jak szyfrowana poczta elektroniczna (15,5 proc.), komunikatory szyfrujące przesył danych (12,8 proc.) i komunikatory szyfrowane (12,2 proc.), a 11 proc. deklaruje użycie narzędzi szyfrujących poufne pliki.


Posłuchaj nas!