Ponad 500 milionów rocznie - Elon Musk zdecydowanie najbogatszym prezesem

Opublikowano 12.07.2020 21:10 -


Założyciel programu SpaceX czy firmy motoryzacyjnej Tesla otrzymał w zeszłym roku ponad pół miliarda dolarów za stanowisko prezesa. Na całą sumę złożyły się udziały w firmie.

Jak co roku, Bloomberg przygotował zestawienie stu najbogatszych prezesów firm technologicznych na świecie. Chociaż w związku z pandemią koronawirusa w większości krajów gospodarka mocno zwolniła, to wydaje się, że prezesi największych firm otrzymali swoje wynagrodzenie zgodnie z planem. Podobnie jak przed rokiem, zdecydowanie najbogatszy jest Elon Musk związany z Teslą, SpaceX czy PayPal.

Nowa hulajnoga od Xiaomi? 15 lipca poznamy europejskie nowości od Xiaomi!

Zrzut ekranu 2020 07 12 o 19.01.37

Gotówki nie ma, ale też jest... fajnie

W 2019 roku Musk otrzymał 595 266 817 USD, na które złożyły się tak zwane "option awards", a więc możliwość posiadania akcji firm po preferencyjnych cenach. Na podium znaleźli się jeszcze Tim Cook z Apple (133 727 869 USD) oraz Tom Rutledge z Charter Communications Inc. (116 995 201 USD). Ich majątki to jednak suma kilku składowych - pensji, premii, udziałów czy dywidend.

Chociażby Tim Cook przyjął pensję w wysokości 3 milionów USD, a do tego 7 671 000 USD premii. Aż 122 miliony ma w akcjach, a ponad 880 tysięcy w profitach. Trzeba jednak pamiętać, że Cook jest filantropem i większość swojego majątku rozdaje potrzebującym. Niedawno oddał ponad 2 miliony USD na cele charytatywne, a zapowiada, że będzie chciał rozdać prawie wszystkie swoje pieniądze.

Zrzut ekranu 2020 07 12 o 19.01.51

Najbogatszą (czy też najlepiej opłacaną) kobietą w zestawieniu jest Lisa Su z Advanced Micro Devices Inc., czyli AMD zajmującego się procesorami. Amerykanka otrzymała prawie 56 milionów USD, mimo że jej pensja to niewiele ponad milion. Safra Catz z Oracle Corp. (43 miliony USD) jest druga, a Marylin Hewson z Lockheed Martin Corp. (prawie 33 miliony) trzecia.

WOW! Na PS5 zagramy w gry z PS1, PS2 i PS3? Wiele na to wskazuje!

Bloomberg przypomina, że większość kwot, o których mowa, nie jest wypłacalna z dnia na dzień - prezesi zazwyczaj otrzymują wypłaty w akcjach czy dywidendach, a nie w gotówce. Wiele więc zależy od wartości zarządzanych firm, dlatego "pensja" Muska zmienia się również w zależności od jego zachowań. Ostatnio kontrowersyjny bogacz awansował już na siódmą pozycję wśród najbogatszych ludzi świata.

Całkiem niedawno post na Twitterze "akcje Tesli są za drogie" sprawił, że wartość producenta samochodów szybko spadła. Cóż... kto bogatemu zabroni?

Wieści z Rozładowani.pl