Odnoszę wrażenie, że coraz bardziej staramy się dbać o własne zdrowie i je kontrolować. Takie obserwacje mam na przykładzie moich znajomych. Gadżety, które niby miały służyć monitorowaniu aktywności fizycznych, wykorzystuje się także do sprawdzania niektórych funkcji życiowych. Dziś opaska na ręku, czy też smartwatch, umożliwiający zmierzenie tętna, to nic nowego, a tym bardziej zaskakującego – to powszechność. Zbieramy takie dane w aplikacjach, żeby znać jakiś ogólny zarys naszego stanu zdrowia. Niebawem podobne czynności umożliwi Google poprzez swoją aplikację Google Fit.

W Google Fit pojawi się możliwość mierzenia tętna i częstości oddechów

Za pośrednictwem swojego bloga Google powiadomiło o nowościach, które już w przyszłym miesiącu mają pojawić się w aplikacji Google Fit. Umożliwią one mierzenie częstości oddechów oraz tętna przy wykorzystaniu aparatów. Możliwe będzie to na razie jedynie na Pixelach, ale Google zapowiada, że opcja pojawi się również na innych smartfonach z Androidem. Żeby było możliwe dokonanie pomiarów, w przypadku częstości oddechu, wykorzystany będzie przedni aparat. Konieczne będzie ustawienie go tak, aby kadr obejmował naszą głowę oraz klatkę piersiową. Z kolei pomiar tętna odbywać się będzie za pomocą tylnego aparatu. Google opracowało na potrzeby tych pomiarów specjalne algorytmy. Dlatego też podczas mierzenia tętna wykorzystane będą dane na temat warunków w jakich sprawdzamy tętno, czyli jaki jest poziom oświetlenia miejsca, ale także jaki mamy odcień skóry oraz wiek. Kiedy zaś będziemy mierzyć częstość oddechów, przedni aparat będzie śledził naszą klatkę piersiową.

Google Fit measuring respiratory rate

Dane nie posłużą do diagnozy medycznej

Google dobrze wie, że zebrane w ten sposób dane nie będą mogły być wykorzystywane do jakiejkolwiek diagnozy medycznej. Nie mniej jednak mogą przydać się, jak wspominałem wyżej, do naszej wiadomości na temat ogólnego stanu zdrowia, a także samopoczucia. Wszystkie dane będą zapisywane w ramach aplikacji Google Fit, obok rejestrowanych aktywności fizycznych.

Źródło: Google


Posłuchaj nas!