Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało podsumowanie 2020 r. pod względem usług elektronicznych umożliwiających Polakom załatwianie w ten sposób spraw w urzędach. Wynika z niego, że w ubiegłym roku ponad 4 miliony obywateli założyło profil zaufany. 

Profil zaufany – sposób na załatwienie spraw urzędowych, ale nie wychodząc z domu

Mam w swoim zawodowym portfolio pracę w urzędach, więc temat obsługi interesanta i regulowania urzędowych kwestii jest mi znany zarówno z perspektywy pracownika, jak i petenta. Dlatego też, czytając podsumowanie przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, cieszę się, że coraz więcej osób wybiera internet jako formę załatwiania spraw.

mObywatel zaktualizowany. Pojawia się odświeżona wersja mPojazdu oraz nowe ikony

Ponad 8 milionów aktywnych profili zaufanych

Ubiegły rok upłynął nam pod znakiem rozprzestrzeniającej się pandemii koronawirusa. Urzędy ograniczyły swoją działalność, a konkretnie kontakt z interesantem twarzą w twarz do możliwego minimum, promując jednocześnie możliwość załatwiania wielu spraw przez internet. Z najnowszych danych prezentowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że w 2020 roku profil zaufany założyło 4 174 206 Polaków. Przełożyło się to na wzrost liczby aktywnych profili do 8 816 654. Ministerstwo wskazuje, że kwiecień był miesiącem, w którym założono najwięcej profili w ubiegłym roku.

Prawo jazdy w smartfonie już możliwe. Sprawdź, jak dodać mPrawo jazdy do aplikacji mObywatel

Najpopularniejsze usługi

Wśród dostępnych usług, z których można skorzystać w ramach posiadanego profilu zaufanego, liderem była możliwość kontaktu z urzędem poprzez wysłanie ogólnego pisma. Tuż za nią uplasowało się uzyskiwanie odpisu aktu stanu cywilnego, a także zgłaszanie urodzenia dziecka. Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że Polacy chętnie korzystali także ze zgłaszania meldunku stałego lub czasowego, a także możliwości wymeldowania. Popularnością cieszyło się także uzyskiwanie dowodu osobistego, zgłoszenie jego utraty lub uszkodzenia, a także zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu. Profil zaufany to także konieczność dla osób, które chcą korzystać z aplikacji mObywatel na swoim smartfonie, a jedną z jej najnowszych funkcji jest przechowywanie dokumentu prawa jazdy.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji


Posłuchaj nas!