Polska firma z Rzeszowa The Batteries ogłosiła przełomowy projekt – trwałe baterie do urządzeń elektronicznych, które będą ładowały się niezwykle szybko a przy tym wytrwają (podobno) nawet 70 lat.

Ogłoszony wynalazek może radykalnie zmienić sposób, w jaki korzystamy z naszych urządzeń elektronicznych. Nowy format baterii sprawi, że żywotność sprzętów może się znaczenie wydłużyć a do tego urządzenia będą o wiele lżejsze, dzięki nowoczesnej konstrukcji baterii.

baterie jonowo-litowe

Polskie baterie mają szansę podbić świat

Zastosowana technologia w przypadku nowej generacji baterii ma być bezpieczniejsza oraz bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Według oficjalnych materiałów firmy The Batteries, surowce wykorzystane do jej produkcji są też o wiele droższe. Nowoczesna generacja baterii produkowanych pod Rzeszowem ma być nie tylko wydajniejsza, ale do tego w o wiele mniejszych gabarytach. Może to oznaczać odchudzenie smartfonów czy laptopów, natomiast także otwiera to szerokie pole do manewru w świecie medycyny np. w rozrusznikach serca.

Polskie baterie oficjalnie opatentowane

Cienkowarstwowe baterie jonowo-litowe rozwiążą wiele problemów, m.in. zmniejszenia śladu węglowego, mniejszy pobór mocy, dłuższą żywotność sprzętu czy krótszy czas ładowania.

Nie jest to jedyny taki wynalazek na świecie, jednak zasługą polskiej firmy jest osiągnięcie minimalizacji kosztów produkcji takiej baterii. Dotychczasowe rozwiązania kosztowały ogromne sumy, co nie opłacałoby się w produkcji na większą skalę. Oficjalna produkcja pod Rzeszowa ma wystartować z początkiem 2023 roku.

Środowisko kontra biznes

Wypuszczenie nowszej generacji baterii polskiej produkcji na światowe rynki to niewątpliwie duża rzecz. Taki produkt rozwiązywałby wiele problemów z zakresu różnych sektorów, w tym tak strategicznych jak medycyna czy biotechnologia. Kluczowe pytanie jednak brzmi – czy producenci smartfonów będą zachwyceni i skłonni do inwestycji w taki produkt? Zamiast zmiany telefonu co 2-3 lata, załóżmy że żywotność baterii umożliwiłaby na użytkowanie jednego sprzętu kilkukrotnie dłużej.

Z drugiej strony dochodzą jednak kwestie środowiskowe. Dotychczasowe zagrożenie z wybuchem klasycznych baterii zostałoby zredukowane do minimalnego stopnia a przy tym jest szansa że recykling takich baterii również byłby lepiej przemyślany. Bez względu na potencjalne scenariusze, trzeba przyznać że towar eksportowy takiego gabarytu z pewnością będzie napawał dumą z osiągnięć polskich naukowców.

Aktualizacja: pomysł oryginalnie został wymyślony nie tylko przez Polaków, jednak to firma The Batteries z Rzeszowa otrzymała na to patent. W dokumentach Urzędu Patentowego RP widnieje polska firma, a ostatnie doniesienia z Twittera sugerują, że pomysł pochodzi z Rosji. Od kwietnia 2022 r. prawo własności intelektualnej zostało praktycznie zniesione w Rosji.

Apple AirPods Lite – pchełki za kilkaset złotych z przybliżonym terminem premiery