Oczywiście trzymam kciuki za powodzenie, ale coś mi się wydaje, że na zapowiedziach się skończy. Do rzeczy jednak – polscy inżynierowie budują właśnie satelity szpiegowskie, które zostaną umieszczone w kosmosie. Brzmi fantastycznie – owszem, duma rozpiera, bo kiedyś takie rzeczy były niewyobrażalne.

Rząd zamówił stworzenie takiej konstelacji u rodzimych firm. W całym projekcie pomagać mają najwybitniejsi polscy uczeni z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Za samą budowę odpowiadać ma firma Creotech Instruments S.A.. Specjalizują się oni w projektowaniu podzespołów do satelitów. Teraz jednak dostali zadanie zacne, bo stworzą coś, co ma wspomóc bezpieczeństwo Polski.

Polski satelita szpiegowski w ramach projektu PIAST

Cały zestaw ma składać się z łącznie trzech satelitów. Wszystko w ramach szerokiego planu narodowego (jakżeby inaczej) systemu satelitarnej obserwacji Ziemi. Zupełnie przypadkowo projekt nazywa się PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites).

W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji. Jesteśmy dumni, że Creotech Instruments jest częścią tak prestiżowego projektu, którego odbiorcą końcowym będzie Ministerstwo Obrony Narodowej RP. Powodzenie tej inicjatywy wzmocni naszą pozycję i umożliwi dalszą ekspansję na światowym rynku kosmicznym.

–mówi dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Całą inwestycja ma kosztować ponad 70 milionów złotych. Zaskakuje jednak czas realizacji przedsięwzięcia, bo ma ono zakończyć się w ciągu dwóch lat. Jeśli to się uda, to nasze szpiegowskie satelity pojawią się szybciej niż ekipa Elona Muska wyląduje na Marsie.

Jeden satelita będzie ważył około 10 kg, łącznie będzie ich sztuk trzy. W projekcie bierze udział kilka podmiotów:

  • Creotech Instruments S.A.,
  • Centrum Badań Kosmicznych PAN,
  • Scanway Sp. z o.o.,
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa,
  • PCO S.A. (spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej))

Wszystko pod przewodnictwem Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Żarty żartami, ale jeśli faktycznie uda się dopiąć temat to będę pod wrażeniem i kibicuję firmom odpowiedzialnym za stworzenie pierwszego polskiego zestawu satelitarnego dedykowanego stricte wojsku.


Posłuchaj nas!