Telewizja Polonia 1 lat ’90 – co to były bajki! Ah młodość! Ah nostalgia! Pamiętacie? Ja bardzo dobrze! Uruchamiamy wehikuł czasu i powracamy na chwilę do tamtych czasów.
Temat Polonii 1 pojawił się ostatnio na naszym redakcyjnym chacie i dzieciństwo się przypomniało. Nostalgia wjechała na pełnej. Większość naszej ekipy to ludzie, którzy pamiętają czasy odkodowanego pasma Canal+ (Łapu Capu!), RTL7 i czekania dwa lata na hit kinowy na Polsacie. I oczywiście Polonia 1! W obecnej dobie streamingów i szybkiej oraz ogromnej bazy treści filmowo-serialowej wspomina się z łezką oku wyczekiwanie na te wszystkie bajki czy produkcje fabularne. W naszym małym cyklu przypomnimy nieco tamte czasy.
Polonia 1 cały czas emituje klasyczne bajki z dzieciństwa!
Co ciekawe Polonia 1 cały czas funkcjonuje. Jedna z najstarszych, komercyjnych telewizji, która nadaje od 7 marca 1993 roku, jest obecnie dostępna na terenie Polski w sieciach kablowych oraz na platformach Polsat Box i Canal+. Zapraszamy do części pierwszej naszego rankingu, w którym pojawią się nie tylko tytuły, kojarzone z Polonią 1, ale w ogóle z telewizją lat ’90. Hasło Pokolenie Polonii 1 to slogan, który najbardziej kojarzy mi się tamtym okresem. Tryb NOSTALGIA czas uruchomić!
Polonia 1 i inne stacje telewizyjne lat ’90 – nostalgiczny ranking bajek dzieciństwa
Generał Daimos (1978-1979)
Generał Daimos to japoński serial anime emitowany od 1 kwietnia 1978 do 27 stycznia 1979 na antenie TV Asahi. W Polsce był nadawany na Polonii 1 w 1994 roku. Dla mnie ten tytuł był taką podróbką Transformersów, co po latach okazało się, że Daimos był pierwszy. To takie flashbacki z dzieciństwa, które po latach trzeba było zweryfikować. Bajka opowiadała o walce kosmitów z wielkim, ale to naprawdę wielkim robotem. Mierzył 45 metrów i ważył 150 ton. Moment transformacji pamiętam do dziś i był to najbardziej epicki fragment każdego odcinka. Zawsze był to taki sam długi proces, ale jakże fenomenalny! I zawsze na niego czekałem z wypiekami na twarzy.
Przygody Bosco (1986-1987)
Przygody Bosco to tytuł, który żył w moich wspomnieniach i identyfikował się z Polonią 1. Pamietam kiedyś na zakrapianej imprezie wspominałem z ziomkami hity dzieciństwa i padła fabuła tego serialu. I nikt nie wiedział, jak się nazywał. W końcu go znalazłem i jak się okazało, był to TVN, a nie Polonia 1. Chyba najmniej znana bajka z tego zestawienia, ale za to jaka czadowa! Jedna z niewielu, u których każdy odcinek wiązał się z poprzednim. Ciągłość fabularna bez skupienia na proceduralnych elementach. Ekipa zwierząt podróżuje wielkim balonem w kształcie żółwia i walczą, aby Księżniczka Emilka zasiadła na tronie i wygrała ze złym Skorpionem. Zamknięta całość, złożona z 26 odcinków to niezapomniane wspomnienia z dzieciństwa i pamiętam jak dziś finałowy epizod. Cóż to były za emocje!
Yattaman (1977-1979)
Yattaman, Yattaman, znalazł złotą żyłę! Strzeże nas! – to pierwsze słowa piosenki w polskim tłumaczeniu serialu Yattaman, który był wizytówką telewizji Polonia 1. Japońskie anime było emitowane od 1994 roku. Jakie to było cool! Dwójka wojowników i ich Yatta-maszyny walczyli z dosyć pokraczną bandą Drombo, którzy również posiadali co odcinek całkiem niezły arsenał pomocniczych bajerów. Wybuchy, walki i kolejne ikoniczne intro. Bajka obecnie jest emitowana na Polonii 1 — w tym tygodniu o 9:30, od poniedziałku do soboty można obejrzeć odcinki 90-97. W sumie było ich 108, więc już niedługo finał! Powstała również wersja filmowa, ale o tym wole nie wspominać i nie psuć sobie dzieciństwa.
https://youtu.be/h079u38EFjA
Tygrysia Maska (1961-1971)
Kończymy z miłymi klimatami. Czas na konkretne bicie po mordach i juchy krwi na ekranie. Jak sobie tak pomyślę, to był to raczej słaby tytuł dla dzieciaków. Pełen brutalności i agresji. Była ona oczywiście bardzo umowna, a główny bohater był pozytywną jednostką, a i motywacje miał słuszne. Zamaskowany zapaśnik przeszedł ogromną przemianę i na ringu grał fair, co nie zmienia faktu, że była to raczej pozycja dla dojrzalszych dzieci. A ja miałem chyba 7 lat. Na szczęście nie wpłynęła ona na mnie negatywnie i z całą pewnością jest to jeden z moich ukochanych seriali dzieciństwa. Może też dlatego moim ulubionym filmem sportowym jest Rocky. Tygrysia maska to kolejny tytuł, który kojarzy mi się z Polonią 1.
Motomyszy z marsa (1993-1996)
Motory, trzy niezwyciężone, wielkie myszy i świetna rockowa muzyka to esencja tego amerykańsko-kanadyjskiego serialu. Cztery sezony (w tym jeden po latach), 86 odcinków i masa, masa akcji. To dosłownie i w przenośni produkcja z pazurem z niezwykle szpetnym i obrzydliwym antagonistą. Jeden z epizodów pod tytułem Śmierdzące rządy grubej ryby to najlepszy opis tego bohatera. Gdyby miałaby to być produkcja fabularna to mielibyśmy do czynienia z niezłym campowym kinem postapokaliptycznym. Plakaty serialu i kolekcjonowanie karteczek z dzieciństwa odżyły w moich wspomnieniach na nowo. Od 8 kwietnia 1995 roku emitowany na antenie Polsatu, a następnie na TV4 i Fox Kids. Czytał Tomasz Knapik. Słyszycie ten głos w głowie? Jeśli nie to zapraszam włączyć sobie na przykład ten pierwszy odcinek, dostępny na YouTube’ie.
Oglądajnik #17, czyli co obejrzeć w Weekend na Netflix, HBO, Disney+, AppleTV i Canal+