Po kilkudniowym opóźnieniu Starlink-20 pomyślnie wystartowała.

Kolejna już misja Starlink, czyli partia nr 20 pomyślnie została wysłana na Ziemską orbitę. Nie obyło się bez opóźnień, bo start przekładany był z powodu warunków pogodowych kilkukrotnie. SpaceX jednak chciało jak najszybciej wysłać ten pakiet i to się udało 4 marca.

Poniżej zobaczycie nagranie ze startu. Jest to już dwudziesty zestaw Starlink, który składa się z 60 satelitów internetowych. Docelowo będzie ich ponad 40 tysięcy. Co kilka dni nad Polską przelatuje pierścień, który widoczny jest gołym okiem z powierzchni.

https://twitter.com/NASASpaceflight/status/136739332687025357

Starlink-20 – misja pomyślnie wystartowała

Po godzinie i kilku minutach ładunek został odłączony i powędrował na orbitę. Wykorzystany do tego był Falcon 9, biorący udział w kilku misjach. Na razie nie wiadomo czy obie osłony bezpiecznie wróciły na Ziemię.

Starlink w Polsce – ceny

Od kilkunastu dni możliwe jest także oficjalne zamawianie Internetu Starlink do Polski. Ceny mogą jednak przeciętnego Kowalskiego początkowo odstraszać, bo już sam koszt montażu może nadszarpnąć niejeden budżet, szczególnie w czasach pandemii.

starlink polska
Poleciały! Obyło się bez katastrof i kolejna misja Starlink już jest w kosmosie 1

Za sam sprzęt zapłacimy bagatela 2269,00 złotych. Abonament miesięczny to koszt 449,00 złotych, a trzeba jeszcze doliczyć koszty dostawy i obsługi, które wynoszą 276,00 złotych. Podsumowując, gdyby cena miesięczna kształtowała się na poziomie około 100, a nawet 200 złotych, mogłoby to stanowić jakąś konkurencję i alternatywę dla „naszego” Internetu. Elon Musk jednak od początku zapewniał, że Starlink tani nie będzie, ale za to niezawodny.

Czy ceny w Polsce spadną? Obawiam się, że raczej nie, ewentualnie będą to kosmetyczne obniżki w zależności od kursów dolara.

W kolejnych tygodniach będą wysyłane następne loty Falcona z satelitami Starlink na orbitę. W planach na najbliższe miesiące natomiast SpaceX przewiduje rozwój misji komercyjnych w kosmos, a także dalszą współpracę z NASA. Nie można zapomnieć także o rozwoju projektu, który docelowo wyśle ludzi na Marsa. Jak widać SpaceX rośnie w siłę i się nie zatrzymuje. Jedno jest pewne – najbliższe lata mogą być ogromnym krokiem nie tylko dla człowieka, ale i dla ludzkości w podboju kosmosu.