Jakiś czas temu pisaliśmy o nowych domenach Google, które znacznie ułatwiają pracę z plikami Google Docs. Chodzi o polecenie .new, które po dodaniu do adresu pozwala na szybkie stworzenie nowego dokumentu, prezentacji, arkusza kalkulacyjnego lub formularza. Wszystko to bez konieczności przenoszenia się do interfejsu aplikacji, czy też otwierania Dysku Google.

Jak to działa? Wystarczy zalogować się na swoje konto Google, a następnie w pasku przeglądarki wpisać skrót odpowiadający typowi dokumentu, jaki nas interesuje (np. doc, sheet, slides…) wraz z rozszerzeniem .new. Po tym zostajemy przeniesieni do nowego dokumentu. Skróty są łatwe do zapamiętania i występują w kilku wersjach. Przykładowo, nowy dokument tekstowy stworzymy zarówno wpisując w pasek przeglądarki doc.new, docs.new jak i document.new oraz documents.new. Przede wszystkim są jednak genialne w swojej prostocie i realnie usprawniają pracę na plikach.

nowy skrót do zapamiętania: cal.new

Funkcja na tyle spodobała się użytkownikom, że Google postanowił rozszerzyć ją także na inne narzędzia wchodzące w skład G Suite. Na pierwszy ogień poszły notatki Google Keep z keep.new, jednak moim zdaniem prawdziwym hitem jest dodanie wspomnianej komendy do Kalendarza Google.

Nowa komenda cal.new, stosowana zamiennie z meeting.new pozwala nam na stworzenie nowego wpisu w kalendarzu bez konieczności przeklikiwania się przez jego interfejs czy też wpisywanie pełnego (swoją drogą dość długiego) adresu kalendarza. Jeśli jesteśmy zalogowani na dwóch kontach jednocześnie, Google ma dla nas kolejne ułatwienie. Mianowicie, możemy zdecydować w którym kalendarzu umieścić wpis za pomocą dodania do adresu /1/ (dla pierwszego konta) lub /2/ (dla drugiego konta). Przykładowo, aby stworzyć wpis w naszym koncie głównym (a za takie Google uważa konto, w którym zalogowaliśmy się w pierwszej kolejności) wystarczy wpisać w pasku przeglądarki: cal.new/1/.
Można się spodziewać, że w przypadku popularności funkcji wśród użytkowników, zostanie ona szybko rozszerzona także na inne produkty. Przede wszystkim, dość oczywistym krokiem wydaje się dodanie jej do Gmaila. Czy i kiedy tak się stanie, na razie nie wiadomo.

Posłuchaj nas!