Wygląda na to, że Amazon chce ugryźć trochę tortu, składającego się z opasek monitorujących aktywność fizyczną użytkowników oraz platform, zbierających te dane. Zaprezentowana platforma Amazon Halo i zawarte w jej ramach funkcje oraz opaska Amazon Halo Band mają stanowić doskonałe połączenie dla wszystkich tych, którzy chcą poprawić swój stan zdrowia. Tym samym Amazon przedstawił swój stosunek do dbania o zdrowie, który wskazuje, że w ramach tych działań nie jest ważne tylko liczenie kroków oraz mierzenie czasu poświęconego na sen. Firma chce podejść do całego procesu w sposób bardziej dogłębny niż dostępne na rynku usługi i urządzenia.

Opaska Amazon Halo Band

Opaska Amazon Halo Band

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na opaskę Amazon Halo Band. W dobie coraz ciekawszego designu, urządzeń z wyświetlaczami, które prezentują w miarę możliwości sporą liczbę informacji, opaska od Amazon jest pozbawiona tego aspektu. „Toż to szok” można pomyśleć, ale nie. Firma skonstruowała opaskę zgodnie z wcześniej przytoczoną opinią na temat dbania o zdrowie. Opaska ma służyć do monitorowania zdrowia, a nie służyć jako urządzenie zasypywane powiadomieniami przekazywanymi ze smartfona. Amazon Halo Band został tym samym wyposażony głównie w same czujniki. Na jego pokładzie znajdziemy czujnik tętna, temperatury oraz akcelerometr. Co ciekawe, opaska posiada 2 mikrofony, które mają zbierać głos użytkownika do analizy w platformie Amazon Halo. Oprócz tego znajdziemy diodę LED oraz przycisk włączenia. Amazon zapewnia, że bateria wystarczy na 7 dni użytkowania, a jej naładowanie powinno trwać nie dłużej niż półtorej godziny.

amazon halo phone

Platforma Amazon Halo

Czymże byłaby opaska bez odpowiedniej platformy? Dlatego też wraz z premierą Amazon Halo Band, światło dzienne ujrzała usługa Amazon Halo. Jest ona nastawiona nie tylko na analizę zebranych przez opaskę danych, ale także na zachęcanie użytkownika do zadbania o własne zdrowie. Platforma została podzielona na 5 funkcji: Aktywność, Sen, Ciało, Ton oraz Laboratoria. Aktywności mają przyznawać użytkownikowi punkty za ruch fizyczny. Amazon wskazuje, że platforma będzie brała pod uwagę, jak często i przez jaki czas użytkownik wykonuje jakieś aktywności, ale lepiej honorowane będzie np. bieganie niż chodzenie. Za brak aktywności platforma będzie odejmowała punkty. Przyznam, że to może być motywujące. Funkcja Sen, to nic innego jak mierzenie jakości snu użytkownika. Platforma analizować będzie dane z czujników ruchu, tętna oraz temperatury, w każdej fazie snu, aby przedstawiać użytkownikowi szczegółowe raporty. Zakładka Ciało zawierać ma informacje na temat tkanki tłuszczowej użytkownika. Dane, które mają się tu pojawiać, pochodzić będą z pomiarów dokonanych za pośrednictwem opaski, a wykorzystywane będzie do tego również uczenie maszynowe. Interesująca jest zakładka Ton. W jej ramach również wykorzystywane jest uczenie maszynowe, ale także wbudowane w opaskę 2 mikrofony. Na podstawie analizy głosu użytkownika, platforma przedstawi, jak wyglądało jego samopoczucie w danej sytuacji, a tym samym jak powinien brzmieć, aby poprawić relacje z innymi. Ostatnia zakładka platformy, Labs, zawiera informacje na temat działań, które mają pomóc użytkownikowi w poprawie stanu zdrowia.

amazon halo tone

Prywatność w zakresie próbek głosu

W zakresie prywatności obawy może budzić funkcja zbierania i analizowania głosu użytkownika. Jednak Amazon zapewnia, że są to tylko krótkie próbki głosu, które po analizie przeprowadzonej na smartfonie użytkownika, są automatycznie usuwane.

Cena i dostępność Amazon Halo i Amazon Halo Band

Niestety opaska Amazon Halo Band oraz platforma Amazon Halo dostępne będą na razie jedynie w Stanach Zjednoczonych i to w ramach testów, więc wymagane jest odpowiednie zgłoszenie do nich. Komplet, czyli opaska oraz dostęp do platformy, w ramach wczesnego dostępu ma kosztować 64,99 $, a w tym zawarta jest subskrypcja Amazon Halo na 6 miesięcy. Po tym czasie cena subskrypcji wyniesie 3,99 $ miesięcznie. Po okresie wczesnego dostępu cena zestawu ma wynieść 99,99 $.

Źródło: Amazon