Podcasty w Polsce zyskują na popularności

Opublikowano 10.08.2020 10:16 Aktualizacja: 10.08.2020 10:17 -


Podcasty w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Spotify podaje, że odnotowano wzrost odsłuchań podcastów, a Polska znajduje się na 8 miejscu najszybciej rozwijających się rynków dla tego typu audycji. 

Podcasty od kilku lat przeżywają swój renesans. Nie jest to nowa forma audycji, ale przez jakiś czas znajdowała się w cieniu formatów wideo, a także blogów. Boom na podcasty zauważany jest przez twórców internetowych, którzy przenoszą część swojej kreatywności na ten kanał dotarcia do publiczności. Podcasty nie są omijane też przez media, dla których to kolejna forma przekazywania wiedzy i informacji. Użytkownicy mają szereg aplikacji, które pozwalają na słuchanie podcastów, a od jakiegoś czasu mogą to robić za pośrednictwem Spotify. To właśnie ta platforma publikuje najnowsze dane na temat popularności podcastów w naszym kraju.

podcasty spotify polska

Popularność podcastów w Polsce rośnie

Spotify w swoim oficjalnym komunikacie podaje, że od stycznia do czerwca 2020 r. odnotowano wzrost godzin przesłuchań podcastów o 300% w stosunku do takiego samego czasu w roku ubiegłym. Z tego samego komunikatu dowiadujemy się, że według Voxnest  Polska jest na 8 miejscu krajów, gdzie rynek podcastów rozwija się najszybciej. Pierwsze 7 miejsc zajmuje Brazylia, Wielka Brytania, Kanada, Kolumbia, Włochy, Meksyk i Hiszpania. Taka sytuacja wpływa na zwiększenie liczby podcastów. Spotify chwali się, że w swoich zasobach ma już milion podcastów. Ponadto 400 z nich to oryginalne produkcje usługi streamingowej. Natomiast Voxnest przewiduje, że milion dolarów wyniesienie przychód z reklam w podcastach

podcasty spotify rynki

Popularne podcasty i kategorie w Polsce

Przekazywane przez Spotify dane wskazują, że w pierwszym półroczu 2020, najpopularniejszymi podcastami w Polsce były: Dwóch Typów Podcast, Kryminatorium, Ja i moje przyjaciółki idiotki, Tu Okuniewska, Rock i Borys, Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski, Karol Paciorek, Piąte: Nie zabijaj, Prawdziwe Zbrodnie, Dział Zagraniczny. W tym samym czasie najbardziej popularnymi kategoriami audycji okazały się: Komedia, Historie, Sztuka i rozrywka, Wiadomości i Polityka oraz Edukacja. 

podcasty spotify kategorie

WWWłaśnie podcast

Swój udział w tym ciekawym rynku podcastów ma także nasz portal. WWWłaśnie podcast możecie posłuchać na Spotify, YouTube, a także na łamach portalu.

Źródło: Spotify

Wieści z Rozładowani.pl