Trochę nieśmiało, ale oficjalnie zawitał do naszego kraju kolejny zaawansowany czytnik e-booków od PocketBook. Trochę mnie to dziwi, bo to pierwszy model od dawna, który zwraca na siebie szczególną uwagę. Poznajcie PocketBook Color!

To nie tak, że z rynku znikły czytniki ebooków, które warte były zakupu. Jest ich całkiem sporo, problem w tym, że chyba żaden nie wyróżnia się znacznie na tle konkurencji. Pewien zastój na rynku rekompensuje firma PocketBook, która po raz kolejny próbuje oswoić rynek z technologią kolorowych ekranów E Ink.

Subskrybuj DailyWeb na Youtube!

PocketBook Color to coś nowego na rynku

Możecie być na mnie źli, ale kolejne iteracje Kindle, PocketBooków czy innych Onyxów nie robią już na mnie większego wrażenia. No może jest kilka modeli, na które wymieniłbym mojego PocketBooka Touch Lux 4 (recenzowała go również Alicja), ale wszystkie kosztują grubo powyżej 1000 zł. PocketBook Color, który właśnie zadebiutował, jest tańszy i ma kolorowy wyświetlacz. Wszystko wskazuje, że będzie to całkiem udana próba na to, by świat e-booków nabrał barw.

PocketBook Color

Przez te kilkanaście lat, gdy towarzyszy technologia E Ink widzieliśmy próby, stworzenia kolorowych ekranów w technologii e-papieru. Próby te były mniej niż bardziej udane i nie zadomowiły się na rynku.

PocketBook w swoim najnowszym modelu Color sięga po technologię E Ink Kaleido. To jeden z kolorowych wariantów tej technologii. W przeciwieństwie do E Ink Triton Kaleido stworzono z myślą o urządzeniach mobilnych jak czytniki książek, nawigacje GPS czy kolektory danych. Ekran w tej technologii składa się z kilku warstw, dwie główne to ekran czarno-biały o 16 odcieniach szarości oraz znajdujący się nad nim kolorowy z paletą 4096 barw. Co ciekawe, ekrany pracują w różnej rozdzielczości. Mimo to zapewnia ostry, kontrastowy obraz oraz niezłą widoczność w słońcu. Dodatkowo warstwa kolorowa pozwala na regulacje kontrastu, jasności i kilka innych parametrów wyświetlania.

Kolorowy wyświetlacz w 6 calach

Nowy czytnik PocketBook to model z wyświetlaczem o rozmiarze 6 cali. Podczas wyświetlania w skali szarości cechuje się on wysoką rozdzielczością 300 DPI. Przy wyświetlaniu treści kolorowych rozdzielczość spada, ale bez dostrzegalnych, negatywnych skutków. Dodatkowo, jak wspomniałem, można regulować jego parametry poprzez dobór poziomu kontrastu, jasności, nasycenia i korekcji gamma.

Dostępny już w sprzedaży PocketBook Color to rozwiązanie niemal kompletne – mówi Maksym Zhelezniak odpowiedzialny za rozwój działalności firmy PocketBook w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej. Ten model wyposażony jest w Bluetooth, przednie podświetlenie, funkcję Text-to-Speech i obsługuje 29 formatów plików: tekstowych, dźwiękowych oraz graficznych.

Czytnik waży 160 gramów, ekran jest podświetlany, dysponuje zestawem funkcji podobnych do pozostałych modeli producenta. Ma dwurdzeniowy procesor i 1 GB pamięci RAM. Na dane użytkownik otrzymał 16 GB pamięci wbudowanej, którą można rozszerzyć za pomocą kart MicroSD (do 32 GB).

PocketBook Color

PocketBook Color dysponuje baterią 1900 mAh i jest ładowany za pośrednictwem Micro USB, które może służyć również jako złącze słuchawek. Do dyspozycji oddano oczywiście również WiFi oraz Bluetooth (można połączyć słuchawki w celu odsłuchu audiobooków). Cena czytnika to 899 zł.

Więcej informacji znajduje się na stronie producenta pod tym adresem.