Na warsztat bierzemy raporty oraz artykuły próbujące odpowiedzieć na pytanie, który model dystrybucji gier jest bardziej ekologiczny. Czy klasyczny z nośnikami dostarczanymi do sklepów oraz klientów czy może cyfrowy, prosto na dysk twardy.

Przed nagraniem tego odcinka byłem bardziej przekonany, że cyfrowa dystrybucja jest bardziej ekologiczna. Teraz natomiast stoję w rozkroku bo w sumie to nie wiadomo. I to nie jest tak, że ja z Adrianem nie wiemy. Tęgie głowy, które poświęciły sporo czasu na badania w tym temacie również nie są w stanie na to odpowiedzieć.

Kolejnym tematem poruszonym w tym odcinku podcastu jest zapotrzebowanie najnowszej generacji konsoli od Sony oraz Microsoftu na prąd podczas uśpienia. Temat również nie jest prosty oraz niemały. Okazuje się, że w Europie mamy domyślnie inny rodzaj uśpienia sprzętu niż na przykład w USA. To jest do zmiany, ale domyślnie dostajemy co innego. W EU konsole w trybie uśpienia włączają się 5s dłużej, ale pobierają raptem 1W mocy. W USA natomiast potrafią wziąć do 60 razy więcej energii, w zamian włączając się niemal natychmiastowo. Jakby 5 sekund to nie było wystarczająco szybko ;)

Tematy się ze sobą jak najbardziej łączą. W dzisiejszym odcinku nie powiemy jednak co jest lepszym rozwiązaniem w kwestii dystrybucji gier czy też jakiego stanu uśpienia używać w PS5 czy Xbox Series X. Chcemy Wam jednak temat przybliżyć, abyście sami mogli dokonywać bardziej świadomych i lepszych dla siebie decyzji.

Linki do omawianych artykułów oraz badań:

Link1

Link2

Link3