Za ich dodanie odpowiedzialne jest rozszerzenie o budzącej zaufanie nazwie: Extended Protection. Cóż, nazwa naprawdę finezyjna, w końcu prócz wątpliwej protekcji, zyskałem co najmniej extended bookmarks. Po usunięciu cholerstwa i zakładek problem zniknął właściwie na kilka dni, po tym czasie ponownie wrócił. Wygląda na to, że samo usunięcie z przeglądarki niestety nie wystarczy. Co należy zrobić by się dziadostwa pozbyć? O tym poniżej.

Martwi mnie jednak kilka rzeczy. Po pierwsze przeglądarka Chrome, jak zapewnia Matt Cutts, CEO Google, Chrome od wersji oznaczonej jako 25, nie pozwala na instalowanie dodatków w tle. Nie chce obwiniać przeglądarki, ale jestem bardzo skrupulatny jeśli chodzi o instalowanie oprogramowania niewiadomego pochodzenia, a dodatkowo unikam ostatnio popularnych serwisów oferujących downloadery (aplikacje do pobierania programów), które dodatkowo instalują całą masę syfu (dobreprogramy.pl).

matt
Niestety przeszukując Google nie odnalazłem konkretnej odpowiedzi. Owszem są podejrzenia, pojawiają się konkretne nazwy, ale żadnego z tych programów nigdy na oczy nie widziałem, co by nie mówić o ich instalowaniu. Rzuciłem okiem na listę zainstalowanych programów, ale niestety nie było tam nic podejrzanego. Będę się sprawie przyglądał, bo już teraz ambicja mi nie pozwoli zostawić tematu.

Niemniej czy ktoś z Was miał przyjemność z tym cholerstwem? Doraźnie poniżej instrukcja jak tego cuda się pozbyć, ponoć skuteczna, ja jednak pewnie przekonam się w ciągu najbliższych dni.

Jak usunąć wtyczkę Extended Protection z Chrome?

  • usunięcie z lity rozszerzeń nie pomoże
  • wpisz w pasku przeglądarki: chrome://extensions/ lub przejdź: menu > ustawienia > rozszerzenia
  • zaznacz haczyk przy polu: tryb programisty
  • skopiuj ścieżkę podaną pod pluginem, jak na obrazku:

extendedprotection

 

  • przejdź do zadanej lokalizacji i usuń cały folder

Powinno wystarczyć, niemniej sam aktualnie testuje to rozwiązanie. Jeśli znacie przyczynę tego zainfekowania, to podzielcie się w komentarzach, będę zobowiązany.


Posłuchaj nas!