Po informacji sprzed tygodnia, że Sony PlayStation nie pojawi się na słynnych targach E3 w Los Angeles, teraz wyciekają konkretne informacje na temat piątej generacji konsoli. W przyszłym roku przypada 25. rocznica wypuszczenia na rynek pierwszej konsoli spod szyldu PlayStation. Wszystkie znaki na ziemi i niebie sugerują, że zapowiadana nieobecność na E3, a także brak tegorocznego PlayStation Experience ma swoje powody. PlayStation Experience to kultowa już impreza dla fanów marki. Możliwe jest, że za rok wydarzenie to zostanie zorganizowane z wielkim rozmachem i właśnie wtedy dojdzie do zaprezentowania nowej konsoli japońskiego producenta.

Playstation 5 — kiedy premiera?

Najnowsze informacje z Reddit mówią nam, iż PS5 prawdopodobnie będzie dostępna w połowie 2019 roku. Byłbym jednak bardziej ostrożny i trzymał się roku 2020, gdyż pięcioletnia już „czwórka” sprzedaje się bardzo dobrze, bijąc kolejne rekordy. Przygotowanie tak wyczekiwanej i olbrzymiej premiery wymaga sporej ilości czasu, a Sony raczej nie przyzwyczaiło nas do partactwa i niedopracowanych produktów.

Playstation 5 — parametry, czyli Na czym pogramy?

To nie koniec „donosów” z Reddit. Pojawiły się także rewelacje na temat specyfikacji technicznej przygotowywanej maszyny. PlayStation 5 ma być wyposażona w układ oparty na AMD Ryzen z 8 rdzeniami. Do tego dostaniemy 16GB VRAM. Konsola ma bez problemu obsługiwać 4K w 60ftps. Raczej na pewno otrzymamy także nowy kontroler — tak, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich wersji, czyli PS3 i PS4.

Jestem heavy userem marki Sony, ale ich słuchawki do PS4, to jakiś koszmar

Playstation 5 — gry, czyli w co pogramy?

Wszystko to, jak wspominałem nieoficjalne informacje, ale wśród wymienianych na rozruch nowej generacji tytułów, wymienia się „The Last of Us 2”,  „Ghost of Tsushima” i „Death Stranding”. Te gry oczywiście wyjdą także na „czwórkę”. Prawdopodobnie na start PS5 przygotowany będzie także hit ostatnich tygodni, czyli „Red Dead Redemtpion II”. Ponadto sama konsola ma obsługiwać kompatybilność wsteczną, co oznacza, że odpalimy na niej starsze gry.

Nowa konsola ma kosztować w dniu premiery 500 dolarów. Nie jest to duży skok w porównaniu z poprzednimi generacjami. Czwórka kosztowała 399$, podobnie jak wersja PRO.

Red Dead Redemption 2 – gra, której miałem nie kupować

Pamiętajmy, że wszystko to na razie plotki i niepotwierdzone informacje. Niemniej jednak w każdej plotce jest ziarenko prawdy, a w przypadku takich premier ziarenek może być całkiem sporo. Wszystkie informacje dotyczące specyfikacji raczej się potwierdzą, co więcej – uważam, że osiągi konsoli mogą być nawet wyższe niż te, które sugerują internauci teraz. Bo czemu nie?


Autorem artykułu jest: Przemysław Bicki


Posłuchaj nas!