Do premiery Sony PlayStation 5 pozostał już tylko trochę ponad miesiąc. W przeciwieństwie do Xbox Series X japońska firma nie prezentowała do tej pory zbyt wiele materiałów na temat samej konsoli i bardziej skupiała się na grach. Ale teraz to się zmieniło – na oficjalnym kanale PlayStation opublikowano bowiem 7-minutowe wideo pokazujące „rozbieranie” („teardown”) next-gena.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy podczas oglądania tego materiału to pokaźny rozmiar konsoli. Xbox Series X też nie jest filigranowy, natomiast bryła dziecka Microsoftu przy gabarytach PlayStation 5 i tak prezentuje się dość skromnie.

Konsola w poziomie lub większy dysk? Potrzebny będzie śrubokręt

Od razu można zauważyć też kolejną różnicę dotyczącą poziomego ustawienia konsoli. O ile w przypadku Xboksa wystarczy go po prostu położyć na boku, tak do zmiany pozycji PS5 potrzebny będzie… śrubokręt. Wszystko za sprawą specjalnej podstawki (swoją drogą dość sprytnie skonstruowanej), którą trzeba odkręcić i przykręcić w innym miejscu, aby konsola stała stabilnie. Niby proste, ale jednak można było to rozwiązać zdecydowanie lepiej…

Za to dobrą informacją jest to, że boczne panele można zdjąć w bardzo prosty sposób i nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. To ważna wiadomość, bo rozszerzenie pamięci wewnętrznej konsoli będzie wymagać właśnie zdjęcia paneli bocznych (w Xbox Series X wystarczy włożyć pamięć w odpowiednie gniazdo na obudowie) oraz odkręcenia zaślepki.

Kolejne etapy „rozbierania” konsoli pokazują także ogromny wiatrak. Miejmy nadzieję, że dzięki niemu PS5 nie będzie mieć problemów z przegrzewaniem się. Aby tak się nie działo, zastosowano dodatkowo chłodzenie ciekłym metalem – innowacyjnym i autorskim rozwiązaniem Sony.

Premiera Sony PlayStation 5 planowana jest na 12 listopada 2020 roku. Konsola będzie dostępna w dwóch wersjach: cyfrowej (bez napędu) w cenie ok. 2000 zł oraz zwykłej za ok. 2500 zł.

Playstation 5 znamy oficjalne ceny!