Pixel 3 ma szansę przyćmić premierę nowego iPhone
Pixel 3 ma szansę przyćmić premierę nowego iPhone

Opublikowano 9 miesięcy temu -


Jeszcze do niedawna technologiczna jesień niepodzielnie należała do Apple. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym roku może się to zmienić.

Od dobrych kilku lat wrzesień w branżowych mediach upływał pod znakiem premiery nowego iPhone i nic nie wskazywało na to, aby miało się to w krótkim czasie zmienić. A jednak! Rosnące rozczarowanie klientów kolejnymi modelami, a także ciekawe rozwiązania konkurencji sprawiły, że premiera kolejnego flagowca marki dziś nie budzi już tak skrajnych emocji. Wydaje się wręcz, że w tym roku największe zainteresowaniem cieszy się zupełnie inny smartfon.

Googlowski Pixel, bo o nim mowa, wyrósł na jeden z najlepiej ocenianych modeli na rynku, a co za tym idzie, także jednego z najpoważniejszych konkurentów Apple. Wszystko za sprawą modelu Pixel 2, który zadebiutował niemal rok temu i z marszu odniósł ogromny sukces. W sieci zawrzało, a w mediach nie brakowało głosów, że mamy do czynienia z  produktem, który "zmusza do przesiadki z iPhone'a" (Popular Sience), a samo Google zaoferowało "lepszy upgrade niż iPhone X" (CNET). I choć komercyjnie Google wciąż mocno odstaje od konkurenta - mowa tu bowiem o niespełna 4 milionach sprzedanych smartfonów, w czasie gdy Apple sprzedało ich 220 milionów, sprzedaż Pixela rośnie z miesiąca na miesiąc. Premiera kolejnej, trzeciej już generacji urządzeń z pewnością pozwoli zwiększyć tę dynamikę.

Nowy Pixel zapowiada się naprawdę nieźle!

Dzięki licznym przeciekom o samym Pixel 3 wiedzieliśmy już naprawdę sporo. Teraz, gdy model znalazł się na stronie komisji FCC można, możemy potwierdzić większość dotychczasowych informacji. Wszystko wskazuje na to, że model  ostatecznie dostępny będzie nie w trzech, jak sądzono wcześniej, lecz w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to Pixel 3 z ekranem o przekątnej 5,4 cala, drugi-  Pixel 3 XL z wyświetlaczem o przekątnej 6,7 cala. Drugi wariant jest największym modelem jaki ukazał się dotychczas w serii (poprzednim rekordzistą był 6-calowy Pixel 2 XL). Podobnie jak wcześniej Apple, Google wkracza tu na terytorium phabletów, dostarczając urządzenie łączące zalety tabletu i smartfona, cechujące się dużym komfortem korzystania.

Oba modele, poza rozmiarem, różni także wygląd ramki. W przypadku modelu XL jest ona mniejsza, z górnym wcięciem bardzo przypominającym te w iPhone X. Mniejszy Pixel wygląda nieco mniej nowocześnie - ramki pod i nad wyświetlaczem są zdecydowanie większe. Mimo to, pod względem wizualnym oba modele robią naprawdę dobre wrażenie.

Pixel 3 - specyfikacja

Zainteresowanych specyfikacją Pixel 3 XL odsyłam do tekstu Jakuba. Sama chciałabym poświęcić nieco miejsca mniejszemu modelowi urządzenia. Choć Pixel 3 cieszy się mniejszym zainteresowaniem i uchodzi za ten "gorszy" model (przypomina mi to nieco relację iPhone 8 vs. iPhone X), z pewnością zasługuje na uwagę. A dzięki opublikowanym w zeszłym tygodniu screenom, wiemy nieco więcej o jego specyfikacji. Urządzenie ma 5,5-calowy ekran, rozdzielczości Full HD+ (2160×1080) i proporcjach 18:9.  Za szybkość i płynność działania odpowiadać będzie będzie najnowszy Qualcomm Snapdragon (845 z Adreno 630) z pamięcią 4 GB RAM. Użytkownik dostanie do dyspozycji 64 GB pamięci z możliwością rozbudowy.

Zarówno Pixel 3, jak i Pixel 3 XL będą wyposażone w podwójne 8,1-megapikselowe kamery z przodu i 12,2-megapikselowy aparat z tyłu. W przypadku przedniego aparatu zdecydowano się na zmienną przysłonę (f/1.8-f/2.2), rozwiązanie znane m.in. z Samsunga Galaxy. Podobnie jak wiele innych telefonów z Androidem, Pixel 3 będzie posiadał czujnik linii papilarnych znajdujący się z tyłu urządzenia. Sporo kontrowersji wywołuje pojemność akumulatora (2915 mAh), która wydaje się niewielka jak na tego typu urządzenie. 

Interesująco zapowiada się za to jakość dźwięku. Choć jest to zwykle słaby punkt smartfonów, Pixel 2 wypadał w tym przypadku całkiem nieźle na tle konkurencji. Dziś już wiemy, że w przypadku jego następny ponownie postawiono na podwójny głośnik znajdujący się z przodu urządzenia. Wszystko wskazuje także na dalszą poprawę samej jakości audio. Wraz z nowymi urządzeniami Pixel swoją premierę będzie miał bowiem także Pixel Stand - stacja dokująca, która zamieni smartfon w inteligentny głośnik z wirtualnym asystentem. Coś czuje, że może być to całkiem spora konkurencja dla Amazona Echo.

Premiera Pixel 3 i Pixel 3 XL zapowiadana jest na 4 października (niektóre źródła podają 9.10).