Kamerkę w samochodzie niekoniecznie uznaję za element obowiązkowy. Na co dzień jeżdżę bez, ale czasami żałuję, że nie mam nagranej tej lub innej ciekawej sytuacji. Od hamującego na pasie rozpędzonego samochodu, przez ludzi wychodzących na jezdnię zza samochodu dostawczego, po strasznie krzywe akcje na parkingach. Obecnie widuję takie zdarzenia rzadziej. W dużej mierze za sprawą tego, że pracuję w trybie hybrydowym i biuro odwiedzam tylko kilka razy w tygodniu. Ale to wystarczyło, aby przetestować kamerkę VREC-DH200 firmy Pioneer.

IMG 0452

Jest także wyposażony w GPS oraz mikrofon. Pierwszy element uważam za bardzo dobre rozwiązanie. Na filmach znajduje się adnotacja w postaci długości i szerokości geograficznej, więc nie trzeba się domyślać, gdzie doszło do zdarzenia. Bez problemu można je znaleźć na mapie.

Ten rozmiar, to, że kamera jest zgrabna i mała bardzo przypadł mi do gustu. Zamontowałem ją na przedniej szybie, zgodnie z zaleceniami z instrukcji. Sam proces trwał tylko chwilę. Do tej pory częściej miałem do czynienia z uchwytami z przyssawkami. VREC-DH200 przytwierdza się za pomocą dwóch płaszczyzn pokrytych specjalnym klejem. Trzyma bardzo dobrze, kamera nie odpadła w trakcie jazdy po naszych alternatywnie równych polskich drogach. Sprawdziłem też, jak wygląda szyba po zdjęciu uchwytu. Nie zostały na niej żadne klejące ślady. Sama kamera jest solidnie połączona z uchwytem za pomocą zatrzasków.

IMG 0457

Nie ma żadnego luzu, siedzi porządnie i nie obawiałem się, że nagle wyląduje na desce rozdzielczej samochodu. W trakcie jazdy o niej zapomniałem. Głównie za sprawą niewielkiego rozmiaru oraz braku wyświetlacza. To skąd wiedziałem, w jakim trybie pracuje VREC-DH200?

IMG 0460

Głównie za sprawą dźwięków oraz diod. Jeśli chodzi o sygnały dźwiękowe, to na domyślnych ustawieniach były one trochę denerwujące. Musiałem zmniejszyć czułość nagrywania wydarzeń, aby ograniczyć przechodzenie pomiędzy trybami w trakcie hamowania na światłach. Nie uważam, że jest to minus, po prostu warto sprawdzić ten element. Zaskoczyło mnie jak bardzo czuła jest VREC-DH200, co oznacza, że świetnie sprawdzi się jako urządzenie rejestrujące nawet najmniejsze trącenie samochodu. Te mogą się zdarzyć na parkingu, w końcu wypadki się zdarzają i czasem wystarczy delikatny poślizg, aby doszło do obtarcia zderzaka. Sądzę, że VREC-DH200 bez problemu je złapie. Kamera jest wyposażona w akumulator, który pozwala na tworzenie krótkich nagrań bez konieczności ciągłego zasilania.

IMG 0461

Jeśli zdecydujecie się na zakup VREC-DH200 to z całego serca życzę, żebyście nie musieli korzystać z tych nagrań. A jeśli już coś się zdarzy, to niech to będzie małe szturchnięcie. Natomiast, jeśli widzicie jaką krzywą akcję na drodze, to możecie, za pomocą gestu, wymusić zmianę trybu. To jest super! Wtedy taki plik trafia do dedykowanego folderu i nie musicie szukać wydarzenia w normalnym zapisie.

Kamera domyślnie nagrywa w 1080p. Nagrania są wrzucane do konkretnych folderów na karcie SD, można je podglądać ze sparowanego smartfona. Materiały w trybie ciągłym są dzielone na 3-minutowe fragmenty. Kolory są żywe, obiekty dobrze widoczne. Dobrze korzystało mi się z VREC-DH200. Zaspokoiła moje potrzeby jednakowo pod kątem designu, łatwości w montażu urządzenia oraz jakości nagrań.

obraz 2020 11 01 163829


Sprzęt do testów otrzymaliśmy od marki Pioneer.