Pioneer SDA-RP100 to pierwszy prawdziwie przenośny projektor, który w dodatku świetnie gra!

Pioneer SDA-RP100 to pierwszy prawdziwie przenośny projektor, który w dodatku świetnie gra!

Opublikowano 31.01.2020 14:52 Aktualizacja: 6.02.2020 8:36 - Akcja Partnerska


Projektor Pioneer SDA-RP100 to idealne rozwiązanie dla często podróżujących. Sterowany przez Android projektor DLP, o rozdzielczości HD i jasności 300 lumenów. Posiada dużą baterię, szybkie ładowanie i świetnie grające głośniki. Czy jest coś jeszcze, czego oczekiwalibyśmy po przenośnym projektorze?

Wiem, że przenośny projektor to nie sprzęt dla każdego i trzeba mieć dla niego zadanie specjalne, które uwarunkuje wyższą cenę. W końcu wybierając projektor do domu, mamy inne wymagania niż w przypadku kina plenerowego. Jeżeli jednak szukacie projektora do zadań specjalnych, musicie sprawdzić model SDA-RP100 od Pioneer – to po prostu sprzęt kompletny.

Design

Byłem świadomy, że dziś technologia stoi w takim miejscu, że projektor można upakować nawet do telefonu. Nie mniej jednak zdziwiłem się, gdy zobaczyłem, jak niewielki jest projektor od Pioneera. Jedynie waga zdradza, że w środku znajduje się dużo osprzętu. Dobrze zatem, że pomyślano o wygodnej i ładnie wyglądającej rączce do przenoszenia. Bateria znajdująca się wewnątrz ma pojemność 16 000 mAh, a to swoje waży.

Całość wykonana jest bardzo starannie z dbałością o szczegóły. Ładne mocowania skórzanej rączki czy też dziurkowane boki upewniają nas, że nie jest to chińska zabawka.

Funkcjonalność

Z tyłu projektora znajdziemy wylot powietrza chłodzącego a nad nim złącze USB, HDMI, jack 3,5 mm oraz zasilania. Oprócz omówionych złącz, możemy połączyć się z projektorem poprzez WirelessCast albo zwyczajnie WiFi i streamingować film bezpośrednio z Netflixa, YouTube albo innego HBOGO. Nie ma zatem opcji, abyś nie mógł czegoś otworzyć.

Front zdominowany jest za to przez projektor oraz oczko laserowego pomiaru odległości, który działa bezbłędnie i dostosuje w locie ostrość obrazu. Wspomagany jest on dodatkowo przez żyroskop, który dodatkowo kompensuje perspektywę w pionie.

Z dołu znajdziemy gwint montażowy do statywu (klasyczny gwint do aparatów), po bokach z kolei 2 głośniki o mocy 5W każdy. Całość pracuje pod Androidem 5.1, co daje nam pełną dowolność konfiguracji oprogramowania i zainstalowanych aplikacji.

Jakość obrazu

Obraz generowany przez SDA-RP100 to HD o jasności 300 lumenów i jest on bardzo poprawny w kategoriach klasycznych projektorów i bardzo dobry, jeżeli rozpatrujemy go jako urządzenie przenośne. Te drugie przeważnie mają rozdzielczość o połowę mniejszą. Nawet testując go w małym pomieszczeniu, przy maksymalnym rozmiarze wyświetlania (ok. 122 cali), można było oglądać przyjemnie film.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jasność, która dawała sobie radę nawet w ciągu dnia, kiedy to docierało nadal sporo światła. Oczywiście, było to dalekie od “żylety” bo kontrast spadł znacząco, ale nadal można było zrobić prezentację.

Dźwięk

O ile jakość wykonania i wyświetlanego obrazu to klasyczne cechy projektora, o tyle dźwięk już nie za bardzo. Przeważnie projektory mają głośnik i na tym kończy się przeważnie opis ich możliwości. Tutaj jest kompletnie inaczej, bo Pioneer poszedł inną drogą – zwyczajnie połączyli projektor z głośnikiem bluetooth. Co ciekawe, SDA-RP100 może działać tylko jako głośnik. Z takim podejściem nikogo nie powinno zdziwić, że gra on bardzo dobrze i bardzo głośno. Wystarczająco wyraźnie, aby zrobić plenerową imprezkę z teledyskiem na ścianie domu.

Bateria

Mamy projektor HD, prawdziwy głośnik bluetooth, Wifi i kilka innych bajerów. Co na to bateria? Nic sobie z tego nie robi!

Testowy schemat to bateria 100%, jasność 100%, włączony youtube na Wifi i teledyski z głośnością na 40%. Bateria 16000 mAh pozwoliła na pracę takiego zestawu przez 2h. Co ciekawe, naładowanie ponownie do 100% trwało niedużo dłużej – 2,5h.

Cena i podsumowanie

Sprawa jest prosta – przenośny projektor od Pioneer kosztuje 2800-3000 zł, czyli ogółem drogo, ale nie ogół jest klientem, a osoba, która wie, czego szuka. Robisz imprezy plenerowe? A może jesteś przewodnikiem wycieczek w innych krajach, gdzie ciężko o salkę i telewizor? A może zwyczajnie podróżujesz kamperem i chciałbyś wieczorem obejrzeć film na kamperze sąsiada? W tych lub podobnych zastosowaniach Pioneer SDA-RP100 sprawdzi się idealnie, a i cena okaże się racjonalna.


Sprzęt do testów otrzymaliśmy od marki Pioneer Polska.

Wieści z Rozładowani.pl