Pioneer DJ HDJ-X5 BT - DJ-skie słuchawki, ale czy również do codziennego użytku?

Pioneer DJ HDJ-X5 BT – DJ-skie słuchawki, ale czy również do codziennego użytku?

Opublikowano 22.10.2019 12:33 - Akcja Partnerska


Zawsze, kiedy otrzymuję paczkę sygnowaną marką Pioneer, wiem, że będzie interesująco. To brand, który w swoje DNA wpisaną ma jakość za bardzo rozsądne pieniądze. Kilka już sprzętów tej marki pojawiło się na DailyWeb, czas jednak na coś zupełnie nowego, przynajmniej dla mnie. Słuchawki Pioneer DJ HDJ-X5 BT, które z założenia służą do miksowania muzyki dla DJ-ów. Żaden ze mnie twórca muzyczny, ale postanowiłem sprawdzić, czy ich konstrukcja pozwoli korzystać z nich każdego dnia. Jak zakończyły się podobne testy? Zobaczcie sami poniżej, zapraszam do recenzji.

Przede wszystkim po rozpakowaniu paczki i wyjęciu słuchawek rzucił mi się w oczy ich niebanalny kolor. HDJ-X5 BT to przyjemne połączenie dwóch kolorów — białego i szarego. Ten drugi jest tutaj dominujący, zaś kolor biały daje dodatkowe akcenty, co wygląda naprawdę estetycznie. Białe elementy są lakierowane, więc nie ma mowy, że ubrudzicie je czymkolwiek. Zresztą, nawet jeśli tak się stanie, to utrzymanie ich w czystości będzie naprawdę prostym zadaniem.

Jeśli jednak takie połączenie kolorów Wam nie przypadło do gustu, wówczas pozostaje wybrać jeden z pozostałych trzech, dostępnych kolorów. Nie braknie tu koloru czarnego, czy czerwonego, ale doskonale wygląda też połączenie koloru złotego i czarnego.

Wykończenie słuchawek zrobione jest z wygodnej gąbki, która po włożeniu na uszy doskonale pasywnie wygłusza otoczenie. Słuchawki dedykowane są osobom, które parają się pracą DJ-ską. Przez to mamy kilka rozwiązań konkretnie dedykowanych tej grupie odbiorców. To, co rzuca się w oczy to charakterystyczne obrotowe pałąki, dzięki którym można sprawnie obracać muszle.


Pałąk z muszlą można obracać do 90 stopni, a dodatkowo samą muszlę można obrócić o 180. W efekcie mamy naprawdę duże możliwości manipulacji, tak by w wygodny sposób można było monitorować otoczenie na jednej słuchawce. To na pewno bardzo ważne w pracy DJ-a.

Jak się jednak okazuje, takie zastosowanie niesie także inne korzyści, chociażby przy codziennym korzystaniu ze słuchawek. Na pewno najważniejszy z nich jest fakt, że słuchawki można naprawdę sprawnie złożyć, przez co stają się bardzo mobilne, bo nie zajmują dużo przestrzeni w torbie, czy w plecaku.

Specyfikacja techniczna DJ HDJ-X5 BT:

  • Pasmo przenoszenia: 5 Hz do 30,000 Hz
  • Impedancja: 32 Ω
  • Skuteczność: 102 dB
  • Maksymalna moc wejściowa: 2,000 mW
  • Przetwornik: φ 40 mm
  • Przewód: 1.2 m spiralny (rozciągany do 1.8 m)
  • Masa: 269 g (bez przewodu)
  • Akcesoria: ø6.3 mm stereo adapter (gwintowany), torba transportowa

Obrotowe pałąki  wedle informacji od producenta wytrzymują nawet 20 000 obrotów bez żadnych uszkodzeń. Z powodów oczywistych nie udało mi się tego sprawdzić, ale patrząc na jakość wykończenia, nie mam wątpliwości co do informacji od Pioneera. Prócz pałąków i wygodnej gąbki mamy także kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim są to 40mm przetworniki, odpowiadające za bardzo przyzwoitą jakość dźwięku.

W HDJ-X5 BT zastosowano także komorę basową, to ta charakterystyczna maskownica w górnej części muszli, która ma stanowić o jakości niskich tonów, a dzięki zastosowaniu 4-żyłowego przewodu mamy idealną separację kanału lewego od prawego.

Kontrolę nad słuchawkami sprawuje się przyciskami umieszczonymi na prawej muszli. Do dyspozycji mamy wszystko, co niezbędne w tego typu urządzeniu. Włącznik/wyłącznik, diodę informującą o stanie urządzenia, a także regulację głośności. HDJ-X5 BT ładowane  są za pomocą portu micro USB.

Komfort i jakość muzyki

Miałem przyjemność korzystać ze słuchawek przez ponad dwa tygodnie i szczerze mówiąc mam wielki problem z określeniem, które słuchawki brzmią lepiej — testowane HDJ-X5 BT czy moje codzienne Sony WH-1000xm2. Te drugie sprawiają wrażenie bardziej basowych, za to Pioneer DJ brzmią zdecydowanie czyściej i na pewno lepiej radzą sobie z górnymi partiami.

Nie mam wątpliwości, że słuchawki Pioneer DJ HDJ-X5 BT to doskonałe urządzenie, nawet co codziennego użytku. Doskonale pasywnie tłumią dźwięk, przez bardzo dobrze przylegające pianki do uszu. Musicie jednak wiedzieć o jednej rzeczy, jeśli zdecydujecie się na korzystanie z nich również do regularnych zadań, a nie tylko do miksowania muzyki. Mam na myśli to, że okulary mogą stanowić bolący dodatek. Pianki tak dobrze przylegają do głowy, że oprawki na pewno będą Wam uciskać ucho, powodując szybkie zmęczenie. To jednak cena, którą przyjdzie zapłacić tylko okularnikom, takim jak ja.

Taka wada to nie wada, zwłaszcza w kontekście wszechstronności tych słuchawek. Jeśli parasz się DJ-ką i potrzebujesz świetnej jakości słuchawek, które mogą towarzyszyć Ci także każdego dnia, to pieniądze na Pioneer DJ HDJ-X55 BT będą doskonałą inwestycją.


Sprzęt otrzymaliśmy do testów od Pioneer Polska.

Wieści z Rozładowani.pl