Pimp my printer z TP-LINK, czyli dodajemy opcję Wi-Fi do drukarki

Pimp my printer z TP-LINK, czyli dodajemy opcję Wi-Fi do drukarki

Opublikowano 26.10.2015 9:48 - 7


Serwus, część z Was za pośrednictwem mojego prywatnego profilu na facebooku wie, że przed weekendem trafiła do mnie paczka od  TP-LINK Polska. Co w niej było? Nie, nie byli w niej uchodźcy ten strzał był pudłem :) – pora na odpowiedź, ale zanim to nastąpi…

…Remonty- remontami, wszystko było przemyślane, nawet projekt w Sketchupie, wizualizacje, rendery, o jednym zapomnieliśmy..
MIEJSCE DLA DRUKARKI!

Korzystam z HP Deskjet Ink Advant  K209a-z i w zupełności mi wystarcza. Osobiście zmieniam drukarkę tylko w momencie, kiedy się zepsuje, albo kiedy cena tuszu przestanie mi się podobać (im starsze – tym droższe).

TP-LINK bezprzewodowy serwer druku

No dobra, to jak ją teraz podłączyć i gdzie? Zacząłem od znalezienia miejsca, ulokowała się idealnie pod szklaną witryną z medykamentami.

TP-LINK bezprzewodowy serwer druku

Ale jak ją teraz podłączyć do komputera po przeciwnej stronie pokoju? Mieliśmy trzy wyjścia z tej sytuacji.

  1. Ciągnąć kabel USB pod ścianą i podłączyć drukarkę do stacji po przeciwnej stronie – ODPADA – nie po to kuliśmy w  ścianach pod instalacje, żeby teraz walał nam się jakiś kabel po pokoju.
  2. Kupić nową drukarkę z opcją Wi-Fi – ODPADA – po co, skoro ta jest sprawna i tusze są w miarę tanie?
  3. Zrobić drukarce tuning i wyposażyć ją w opcję Wi-Fi! – TAK!

Po szybkim researchu dotarłem na stronę TP-LINK i w sekcji DlaDomu/SerweryDruku znalazłem to czego szukałem! Mowa tu o kieszonkowym, bezprzewodowym serwerze druku TP-LINK TL-WPS510U, kilka kliknięć i już do mnie leci :)

TP-LINK bezprzewodowy serwer druku

Zagadka rozwikłana :) To teraz przedstawiam zawartość opakowania.

TP-LINK bezprzewodowy serwer druku

Pudełko zawiera serwer, oprogramowanie wraz ze sterownikami i oczywiście quick-guide’a z pełną instrukcją jak przygotować sieć i podłączyć urządzenie. Przyznam, że do papierków rzuciłem okiem dopiero po podłączeniu :)

TP-LINK bezprzewodowy serwer druku

Jeśli chodzi o sprzęt powyższa ilustracja przedstawia (od lewej): serwer druku, antena, mini kabel USB A/B i zasilacz sieciowy.

Tak wygląda złożony zestaw.

TP-LINK bezprzewodowy serwer druku

Instalacja bezprzewodowego serwera druku TP-LINK

Zanim zajmiemy się serwerem musimy zainstalować drukarkę na komputerze. Ze strony producenta ściągam sterowniki i instaluje maszynę. Aby dokończyć instalację muszę podpiąć drukarkę klasycznym sposobem i zostawiam ją póki co w ten sposób. Teraz bierzemy się za uruchomienie serwera, a to ogranicza się do wsadzenia wtyczki zasilacza do gniazdka. Póki co nie podłączam serwera do drukarki (zostawiam ją podłączoną kablem bezpośrednio do komputera).

TP-LINK bezprzewodowy serwer druku

Jak wygląda konfiguracja połączenia?

  1. Wrzucam płytkę do napędu.
  2. W aplikacji wybieram swoje urządzenie, czyli TL-WPS510U.
  3. W kolejnym menu wybieram konfigurację serwera i krok po kroku: wybierając urządzenie dostępowe, podając hasła Wi-Fi– konfiguruje serwer.
  4. Na samym końcu wybieram drukarkę, która jest obecnie zainstalowana na komputerze i koniec.
  5. Ostatnim elementem jest odłączenie paskudnego kabla, który łączył komputer z drukarką i podłączam serwer druku do “HaPeka”.
  6. KONIEC! Teraz możesz zlecać wydruki bezprzewodowo :) Podłączenie kolejnych komputerów stacjonarnych (działających w obrębie sieci lokalnej) czy laptopów (łączących się z siecią poprzez Wi-Fi) odbywa się analogicznie, z tą różnicą, że nie musisz już konfigurować sieci dla serwera druku. Wybierając drugą opcję z oprogramowania na płycie możemy podłączyć kolejne urządzenia do istniejącego już serwera druku działającego w obrębie naszej sieci!

pimped

I co najważniejsze koniec z: “Wysłałam Ci na maila, wydrukujesz mi?” ;)

Autor: Łukasz Szendzielarz

Wieści z Rozładowani.pl