Przyszedł czas by zmodernizować jeden ze swoich serwisów, który stoi na praktycznie czystym HTMLu. Motywacją była zmiana projektu graficznego a zupełnie przy okazji weszło w gre wykorzystanie jednego z CMSów ze stajni OpenSource.

Doświadczenie kierowało mnie w kierunku ModX’a, który został przebudowany i zyskał nazwe Revolution – jednak zacząłem się oglądać za alternatywą (jako, że nie ukrywam sam niestety system ten jest nieco toporny). Natknąłem się na CMF o nazwie Pimcore tworzony przez naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Zacząłem czytać, analizować i psuć w wersji demo. Przyznam, że ogrom możliwość podany w przyjemny sposób bardzo mnie zainteresował. Samych plugniów nie ma wiele, ale przy tego typu systemach założenie jest, że sam developer przygotuje sobie baze dodatków na własny użytek. Ogromne możliwość zarządzania treścią z poziomu panelu administracyjnego i wykorzystywanie API Zenda czynią go według mnie na prawde ciekawą pozycją.

Niestety na tle wszelkich zalet systemu, jak dla mnie stoi jedna przeszkoda – znajomość OOP – która na stan obecny dyskfalifikuje ten naprawdę ciekawy framework. Polecam jednak wszytskim zainteresowanym demo pod adresem: https://www.pimcore.org/demo