Problem z aparatem do selfie pojawił się w sumie już dość dawno. Jedni go nie rozumieją (zaliczam się do tego grona), bo w sumie nie robi im różnicy czy na ekranie pojawia się notch, kropelka, wycięcie czy w ogóle grube „czoło”. Drudzy chcą mieć jak najcieńsze ramki wokół ekranu, a pozbycie się oczka obiektywu było jednym z głównych kroków do czystości wyświetlacza. W tym gronie znajdują się zapewne przede wszystkim gracze i amatorzy filmów.

Apple – nowe wycieki na temat iPhone 12: wyświetlacz 120 Hz i system LiDAR

And the winner is…

Różni producenci podejmowali różne próby – były już aparaty wysuwające się ze środka obudowy, były odwracające się główne aparaty, był slider, był nawet ekran z tyłu. „Świętym Graalem” okazuje się jednak technologia pozwalająca schować aparat za ekranem i pierwszym modelem z wykorzystaniem tego sposobu jest ZTE Axon 20 5G. Chiński producent może się więc szczycić wyprzedzeniem rywali (zwłaszcza Xiaomi).

zte axon 20 5gs

Nowy smartfon jest ogromny, bo ma ekran OLED 6.92″ z rozdzielczością FHD przy 172 mm wysokości obudowy. Sprzęt pracuje na Snapdragonie 765G, a do wyboru będą trzy warianty z 6 GB lub 8 GB RAM. Bateria ma rozsądne 4220 mAh, zwłaszcza w obliczu dość szybkiego ładowania z mocą 30W. Przednia kamera ma 32 MP, pod wyświetlaczem znajdziemy też czytnik linii papilarnych, a z tyłu aż cztery aparaty – 64 MP, 8 MP, 2 MP i 2 MP.

Ceny:

  • 6 GB RAM / 128 GB pamięci – CNY 2198 (około 1185 zł)
  • 8 GB RAM / 128 GB pamięci – CNY 2498 (około 1350 zł)
  • 8 GB RAM / 256 GB pamięci – CNY 2798 (około 1510 zł)

Czy Samsung uśmierca serię Note? Nie chce mi się wierzyć, ale wszystko na to wskazuje

Zastanawiać może tylko czy takie rozwiązanie zostanie przyjęte na stałe. Wydaje się, że to właśnie do tego dąży Apple, które na razie ma sporego notcha, pod którym znajdują się zaawansowane czytniki zapewniające najbezpieczniejszą technologię rozpoznawania twarzy na rynku. Naturalnie jestem dość subiektywny (kto nie jest?) i zupełnie nie zależy mi na tym, żeby smartfony miały „czysty” ekran. Jeśli telefon jest tak ogromny jak ZTE Axon 20 5G, to sam jego rozmiar sprawia, że użytkowanie jest niewygodne, obojętnie gdzie jest aparat…