Pierwszy ranking marek osobistych YouTuberów

Pierwszy ranking marek osobistych YouTuberów

Opublikowano 12.10.2017 10:12 -


Jestem ciekaw, ile wśród naszych Czytelników jest tak naprawdę osób, które zamiast telewizji coraz częściej wybierają kolejne odcinki serii tworzonych przez ulubionych YouTuberów. Trendy pokazują, że coraz więcej młodych ludzi często rezygnuje z posiadania telewizora – przecież wszystkie jego funkcje można mieć w komputerze, telefonie czy tablecie. Jak prezentuje się ranking Youtuberów?

Każdy z nas ma swoich ulubionych YouTube’owych twórców, a o ich potencjale jako marek osobistych świadczy przede wszystkim ich bliskość w stosunku do odbiorcy. Ostatnio światło dzienne ujrzał raport, który pokazuje, że znani twórcy YouTube w rankingu bliskości osiągają wyniki lepsze niż większość popularnych gwiazd telewizyjnych.
Z czego może to wynikać? Przede wszystkim z ich pozytywnego wizerunku – są lubiani, szczerzy, autentyczni.

Z kim na piwo?

W badaniu zrealizowanym przez Kantar Millward Brown na zlecenie YouTube wzięto pod lupę 20 osób -zarówno YouTuberów, jak i osoby znane z telewizji. Choć jeszcze w wielu kategoriach królują telewizyjni celebryci, to i tak na – dla niektórych – zaskakująco wysokich pozycjach są twórcy znani z internetu.

I tak, na piwo poszlibyśmy najchętniej z Abelardem Gizą, Abstrachujami i Kubą Wojewódzkim. Używany samochód kupilibyśmy od AdBustera, Radka Kotarskiego i Filipa Chajzera, a z problemów najchętniej zwierzylibyśmy się Joannie Krupie i członkom ekipy Matura to bzdura. Całe zestawienie dostępne jest poniżej:

Ranking Youtuberów - kto i jak i na którym miejscu

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej próbie osób w wieku 16-34 lata korzystających z internetu przynajmniej raz w tygodniu. W ramach pierwszej fazy badania spośród dużej grupy twórców YouTube i celebrytów telewizyjnych (łącznie 64 osób) zostało wybranych 20 nazwisk, którym dokładnie przyjrzano się w drugim etapie. Sprawdzano m.in.: rozpoznawalność i sympatię względem poszczególnych osób ― zarówno YouTuberów, jak i osób znanych z telewizji.

ranking youtuberów – Szansa dla twórców

Prezentacja wyników badania odbyła się podczas drugiej edycji YouTube Pop-Up Space Warsaw, tymczasowego studia nagraniowego i przestrzeni dla twórców YouTube. W Pop-Up Space YouTuberzy mogą nagrać odcinek swojego programu w profesjonalnych warunkach, poznać tajniki produkcji wideo, dowiedzieć się jak zoptymalizować swój kanał i zbudować skuteczną strategię działalności na YouTube.

Wieści z Rozładowani.pl