Za reżyserskimi sterami znajdą się: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Zdjęcia do „1983” realizowane są w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie oraz na Śląsku przez Tomasza Naumiuka i Arkadiusza Tomiaka. Wśród ekipy realizatorskiej znaleźli się również: Anna Anosowicz (scenografia), Katarzyna Lewińska (kostiumy), Antoni Komasa-Łazarkiewicz (muzyka).

1983 – O czym to w ogóle będzie?

O Roku Jubileuszowym z okazji 1950. rocznicy zbawczej śmierci Chrystusa? O rozpoczęciu budowy warszawskiego metra? A może o remisie Polski z ZSRR 1:1 w rozegranym w 1983 roku w Chorzowie meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Europy? Nic z tych rzeczy. Choć tytuł brzmi tak, jakby zapowiadał kolejną ekranizację któregoś z ważkich wydarzeń polskiej historii, to tym razem widzowie mogą szykować się na solidne zaskoczenie. Scenariusz serialu Netflixa zakłada bowiem stworzenie alternatywnej historii Europy, w której Związek Radziecki kwitnie, a żelazna kurtyna trwa niewzruszenie.

Wiedźmin na Netflixie to wielka rzecz, ale mam obawy

Akcja rozgrywać ma się w 2002 roku, 20 lat po zamachu terrorystycznym, który uniemożliwił odzyskanie przez Polskę niepodległości. Student prawa oraz oficer śledczy odkrywają spisek, dzięki któremu komunistyczna Polska Ludowa wciąż dzierży stery władzy. Uzyskane przez nich informacje mogłyby wywołać rewolucję i wreszcie obalić totalitarny system. Rządzący nie mogą na to pozwolić. Nie cofną się przed niczym byle utrzymać w sekrecie wykradzione tajemnice.

Autorem scenariusza jest Joshua Long, zaś producentami wykonawczymi: Frank Marshall (Jurrasic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards). Po stronie polskiej za produkcję odpowiadają: Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Oto lista 8 nowości na Netflix, które trzeba zobaczyć w marcu

1983 – lista aktorów

Główne role zagrać mają Robert Więckiewicz oraz Maciej Musiał, ale na ekranie będzie można podziwiać więcej znanych nazwisk z rodzimego podwórka. Do serialu zaangażowani zostali m.in.: Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka oraz Agnieszka Żulewska.

Serial ma szansę zawitać na Netflixa jeszcze w tym roku. Trzymacie kciuki? Bo ja bardzo mocno, licząc na coś w stylu „The Men in the High Castle”.


Autorem artykułu jest Alicja Górska.


Posłuchaj nas!