Pierwsze problemy?! Canon EOS R5 może się przegrzewać

Opublikowano 13.07.2020 15:43 -


Ostrzeżenie wydane do partnerów Canona wskazuje, że kręcenie wideo w 8K i 4K może negatywnie wpływać na pracę nowego EOS R5. Przegrzewanie może nawet wyłączyć sprzęt na kilka minut.

Oficjalna prezentacja nowych bezlusterkowców Canona miała miejsce kilka dni temu. Dotychczas nie brakuje "ochów" i "achów", ale o dziwo nie ma też negatywnych opinii. Specyfikacje EOS R5 i R6 brzmią świetnie, więc wydaje się, że mamy do czynienia z najlepszymi aparatami na rynku na swoich półkach cenowych. Okazuje się jednak, że droższy model może mieć pewne problemy wynikające z ogromnych możliwości.

Canon pokazał EOS R5 i R6. Jak odpowiedzą rywale?

Przecież miało być tak pięknie

ostrzezenie eos r5

EOSHD.com opublikował tabele z ostrzeżeniami, które wyraźnie wskazują na ograniczenia, jakie spotkają twórców korzystających z R5. Z danych wynika, że maksymalny czas kręcenia w 8K to 20 minut. Przy 4K 60 kl/s bez cropa osiągniemy 35 minut, a 4K 30 kl/s w wysokiej jakości to 30 minut. Czasy podawane są dla temperatury 23 stopni Celsjusza.

Z opisu tabelki wynika, że czas wydłuży się jeśli temperatura spadnie, ale też skróci, jeśli będziemy używać aparatu w upale. Jednocześnie osiągnięcie limitu oznacza przerwanie nagrywania i wyłączenie się aparatu do czasu ostygnięcia. Po dziesięciominutowej przerwie EOS R5 będzie w stanie nagrać kolejne 3 minuty materiału, dwukrotnie dłuższy czas bez pracy da już 8 minut kręcenia.

czas odpoczynku eos r5

Spokojnie spać mogą fotografowie, którzy nie powinni odczuwać problemów nawet jeśli będą wykorzystywać 45 MP zdjęcia. Ani używanie trybu seryjnego (bardzo dobrego, bo 12 kl/s przy migawce mechanicznej albo 20 kl/s przy elektronicznej) ani długa praca w różnych warunkach nie powinny wpływać na używalność EOS R5.

Sony A7S III będzie miał najlepszy cyfrowy wizjer na świecie

Jeśli mowa o osobach, które kręcą wideo podczas ślubów czy innych - dłuższych - wydarzeń, możliwe, że pojawią się tutaj ograniczenia do rozdzielczości Full HD (1080p), którą oferują dużo tańsze aparaty, chociażby EOS R6. Najmocniejsza strona EOS R5, która była szeroko wspominana w różnych materiałach Canona, czyli kręcenie w 8K staje się... bezużyteczna.

Sony również miało problem z przegrzewaniem się A7S II, ale wygląda na to, że tym razem szuka rozwiązania - niedawno pojawiły się informacje, że w trzeciej generacji eski będzie aktywne chłodzenie. A może do EOS R5 będzie trzeba dołożyć zewnętrzne wiatraczki?

Źródło i tabele: EOSHD.com

Wieści z Rozładowani.pl