Pierwsze problemy?! Canon EOS R5 może się przegrzewać

Pierwsze problemy?! Canon EOS R5 może się przegrzewać

Opublikowano 13.07.2020 15:43 -


Ostrzeżenie wydane do partnerów Canona wskazuje, że kręcenie wideo w 8K i 4K może negatywnie wpływać na pracę nowego EOS R5. Przegrzewanie może nawet wyłączyć sprzęt na kilka minut.

Oficjalna prezentacja nowych bezlusterkowców Canona miała miejsce kilka dni temu. Dotychczas nie brakuje “ochów” i “achów”, ale o dziwo nie ma też negatywnych opinii. Specyfikacje EOS R5 i R6 brzmią świetnie, więc wydaje się, że mamy do czynienia z najlepszymi aparatami na rynku na swoich półkach cenowych. Okazuje się jednak, że droższy model może mieć pewne problemy wynikające z ogromnych możliwości.

Canon pokazał EOS R5 i R6. Jak odpowiedzą rywale?

Przecież miało być tak pięknie

EOSHD.com opublikował tabele z ostrzeżeniami, które wyraźnie wskazują na ograniczenia, jakie spotkają twórców korzystających z R5. Z danych wynika, że maksymalny czas kręcenia w 8K to 20 minut. Przy 4K 60 kl/s bez cropa osiągniemy 35 minut, a 4K 30 kl/s w wysokiej jakości to 30 minut. Czasy podawane są dla temperatury 23 stopni Celsjusza.

Z opisu tabelki wynika, że czas wydłuży się jeśli temperatura spadnie, ale też skróci, jeśli będziemy używać aparatu w upale. Jednocześnie osiągnięcie limitu oznacza przerwanie nagrywania i wyłączenie się aparatu do czasu ostygnięcia. Po dziesięciominutowej przerwie EOS R5 będzie w stanie nagrać kolejne 3 minuty materiału, dwukrotnie dłuższy czas bez pracy da już 8 minut kręcenia.

Spokojnie spać mogą fotografowie, którzy nie powinni odczuwać problemów nawet jeśli będą wykorzystywać 45 MP zdjęcia. Ani używanie trybu seryjnego (bardzo dobrego, bo 12 kl/s przy migawce mechanicznej albo 20 kl/s przy elektronicznej) ani długa praca w różnych warunkach nie powinny wpływać na używalność EOS R5.

Sony A7S III będzie miał najlepszy cyfrowy wizjer na świecie

Jeśli mowa o osobach, które kręcą wideo podczas ślubów czy innych – dłuższych – wydarzeń, możliwe, że pojawią się tutaj ograniczenia do rozdzielczości Full HD (1080p), którą oferują dużo tańsze aparaty, chociażby EOS R6. Najmocniejsza strona EOS R5, która była szeroko wspominana w różnych materiałach Canona, czyli kręcenie w 8K staje się… bezużyteczna.

Sony również miało problem z przegrzewaniem się A7S II, ale wygląda na to, że tym razem szuka rozwiązania – niedawno pojawiły się informacje, że w trzeciej generacji eski będzie aktywne chłodzenie. A może do EOS R5 będzie trzeba dołożyć zewnętrzne wiatraczki?

Źródło i tabele: EOSHD.com

Wieści z Rozładowani.pl