Pierwsze domeny najwyższego rzędu zatwierdzone - domena .AMAZON pod znakiem zapytania

Opublikowano 18.07.2013 7:56 Aktualizacja: 6.01.2014 11:38 -


Jestem sceptyczny programowi rozszerzania puli domen najwyższego rzędu funkcjonujących w internecie. Jestem przekonany, że powstanie nic nie warte zamieszanie a walka firm o konkretne końcówki będzie się ciągnąć w nieskończoność (słynna sprawa końcówek .search, .map czy .fly o której pisałem jakiś czas temu). Pomimo tego wielkiego zamieszania oficjalnie zostały ogłoszone nowe domeny najwyższego rzędu. Są to:

  • .شبكة (arabska wersja "Web")
  • .游戏 (chińska wersja "Gra")
  • .онлайн (rosyjska wersja słowa "Online")
  • .сайт (rosyjska wersja słowa "Web site")

Aktualnie tylko wersje nie związane z alfabetem łaciński, dlaczego? Otóż dlatego, że w tym przypadku jest nieco większe zainteresowanie.

Niemniej sprawa ma się bardzo ciekawie z końcówką .AMAZON. Wszystko wskazuje na to, że gigant handlu internetowego nie będzie miał łatwo. Sama nazwa domeny nawiązuje to obszaru regionalnego, którego przedstawiciele nie chcą pozwolić na rejestracje domeny. Sprawa nie do końca jest rozwiązana, ale komitet doradczy ICANN jednogłośnie stwierdził, że aplikacja firmy Amazon nie powinna zostać zatwierdzona. Podobnie ma się sprawa z końcówką .PATAGONIA (obszar geograficzny jak i nazwa firmy odzieżowej).

Czy naprawdę domena .AMAZON jest lepsza od utrwalonej w świadomości użytkowników .COM? Oczywiście chodzi o prestiż posiadania, chociażby nie została ona oficjalnie wykorzystana publicznie, niemniej jeśli każda większa firma będzie miała swoją końcówkę, to nie dość że powstanie śmietnik domenowy, to i ciężko będzie ocenić czy dana fraza jest domeną czy nic nie znaczącymi słowami po kropce.

 

Wieści z Rozładowani.pl