Pierwsza wizytówka Billa Gatesa - retro design w (nie)najlepszym wydaniu

Pierwsza wizytówka Billa Gatesa – retro design w (nie)najlepszym wydaniu

Opublikowano 30.07.2018 10:17 -


Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda wizytówka Billa Gatesa? Okazuje się, że nie tak imponująco jak można by się tego spodziewać. Przynajmniej nie w przypadku jego pierwszej, pochodzącej z 1975 roku  wersji. Nie mniej jest ona częścią wielkiej historii.

Wizytówka, którą na co dzień zobaczyć można w Microsoft Visitor Center w Redmond, ostatnio stała się hitem Twittera. Jej powstanie datowane jest na rok 1975, a więc czas gdy Microsoft wciąż był dwuosobową firmą składającą się z Gatesa i jego przyjaciela ze szkolnej łatki, a także pomysłodawcy nazwy Microsoft – Paula Allena.

Historia zapisana na wizytówce

Pomarańczowe karty z imionami “William H. Gates” i “Paul G. Allen” zawierają pierwszą wersję loga Microsoftu – wyglądającego jak kwintesencja ery disco. Wizytówki są tak różne od dzisiejszych, zdominowanych przez sans-serif i stonowane barwy wizytówek firm technologicznych, że aż ciężko uwierzyć, jak potężna marka się za nimi kryje. Są prawdziwą oznaką tego, jak bardzo rozwinęła się cała branża.

Na wizytówkach można zauważyć także adres pierwszej siedziby firmy w  Albuquerque. Lokalizacja ta została wybrana nieprzypadkowo. To właśnie tutaj swoją siedzibę miało MITS. To dla urządzeń tej firmy – microkomputerów Altair 8800 Gates i Allen mieli stworzyć język programowania BASIC. To właśnie ten projekt zaważył na powstaniu firmy.

Decyzja, by zrezygnować z Harvardu i przenieść się do Nowego Meksyku, aby uruchomić Microsoft, nie należała z pewnością do najłatwiejszych w życiu Gatesa. Stres związany z powstaniem firmy odreagowywał przemierzając z zawrotną prędkością pustynne bezdroża Nowego Meksyku. Zanim Microsoft zaczął zarabiać poważne pieniądze udało mu się nawet rozbić kilka pożyczanych samochodów oraz doszczętnie skasować Porsche swojego przyjaciela. To właśnie z jednej z takich wypraw pochodzi słynne zdjęcie policyjne Gatesa.

By Albuquerque, New Mexico police department [Public domain], via Wikimedia Commons
W 1979 r. Microsoft przeniósł się z Albuquerque do Bellevue w stanie Waszyngton w Seattle, gdzie dorastali zarówno Gates, jak i Allen, by w 1985 r. finalnie osiąść w Redmond. Reszta to już historia.

Wieści z Rozładowani.pl