Pierwsza polska gra wpisana na listę lektur szkolnych!

Opublikowano 18.06.2020 14:43 -


11 Bit Studios, twórcy gry "This War of Mine" wraz z Kancelarią Premiera poinformowali, że tytuł zostanie wpisany na listę lektur nieobowiązkowych. To pierwszy taki przypadek w historii polskiej edukacji.

Pozycja "This War of Mine" będzie sugerowana jako lektura nieobowiązkowa uczniom szkół licealnych. - Razem z premierem RP i Ministerstwem Edukacji Narodowej właśnie osiągnęliśmy krok milowy w uznawaniu gier wideo jako dzieł kultury - napisali na Twitterze przedstawiciele 11 Bit Studios.

Gra jest survivalem, który opowiada wojenną historię o przetrwaniu inspirowaną oblężeniem Sarajewa w latach 1992 - 1996. Znajdziemy w niej zatem nie tylko wyjątkowy klimat, ale i nawiązania do historii najnowszej. "This War of Mine" pozwala graczowi kontrolować grupę ocalałych w okupowanym, targanym wojną mieście. Nadrzędnym celem jest przetrwanie oraz zarządzanie zasobami. Gracz musi dbać m.in. o poziom zdrowia i nastrój swoich towarzyszy aż do ogłoszenia rozejmu.

- Gry komputerowe wchodzą już do kanonu polskiej kultury i warto to wykorzystać. Dlatego my również dzisiaj rozważamy, żeby treści z tych gier wchodziły do lektur nieobowiązkowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

"This War of Mine" jest dostępne na PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch i iOS. Gra zdobyła pozytywne oceny krytyków, którzy, w zależności od platformy, przyznawali jej oceny średnio od 78 do 90 punktów na 100.

- Gry są dziełami kultury (...) Mogą opowiadać o wszystkim - emocjach, prawdzie, walce między dobrem a złem, człowieczeństwu, cierpieniu - mówi Grzegorz Miechowski, szef 11 Bit Studios. - To może być przełomowy moment dla wszystkich artystów tworzących gry na całym świecie - podsumowuje.

Wieści z Rozładowani.pl