Dzięki nim możemy bez problemu komunikować się z osobami, znajdującymi się w dowolnym miejscu na świecie. Najczęstszym wykorzystaniem smartwatchy jest zastosowanie ich jako monitorów do nadzorowania i sprawdzania wyznaczników aktywności fizycznej w czasie rozmaitych treningów. Mogą one w danej chwili dokładnie zmierzyć tętno, stosunkowo trafnie obliczyć liczbę kroków czy zmierzyć przebiegnięty dystans w poszczególnych odstępach czasu. Jednym z kluczowych aspektów jest u nich także dostępność podejmowania dodatkowych działań przy właściwej konfiguracji ze smartfonem.

Historia Smartwatchów

Jeśli taka występuje (urządzenia są ze sobą kompatybilne), smartwatche uzyskają niektóre funkcje znane z dotykowych telefonów komórkowych. Będą potrafiły wówczas m.in. przekazywać powiadomienia o wiadomościach SMS, informować o nowych aktywnościach w mediach społecznościowych, a także wykonywać połączenia. W tej ostatniej opcji smartwatche (mimo braku karty SIM) są w stanie przechwycić rozmowę i przejść na tryb głośnomówiący bez dotykania smartfona. Bardziej zaawansowane modele otrzymają także możliwość zdalnej nawigacji GPS oraz zyskają funkcjonalność do praktycznego odtwarzania muzyki.

Smartwatche na drodze ewolucji

Nie każdy wie, że pierwszy godny uwagi akcent z udziałem smartwatcha pochodzi z lat 40-tych XX wieku. Bowiem już w 1946 roku inteligentny zegarek ukazał się jako rysunek na ilustracji w amerykańskim komiksie. Wówczas był on elementem wyposażenia fikcyjnej postaci – detektywa Dicka Tracyego, który miał go na swoim nadgarstku, posługując się nim jak zegarkiem z radiem o obustronnym przekazie. Znacznie częstsze emisje wizerunków wspomnianych zegarków w mediach nadeszły dopiero w latach 60-tych wspomnianego stulecia.

dick tracy slice 1024x580 1
Dick Tracy i jego smartwatch

Od 1960 smartwatche zaczęły bowiem pojawiać się w amerykańskiej telewizji z dużą regularnością. Ich unikatowe egzemplarze wizulanie pojawiły się m.in. w filmach Knight Rider i Star Trek, a także kreskówkach Flinstonowie i Jetsonowie. Jednak na pierwszą praktyczną konstrukcję należało poczekać do 1972 roku, kiedy to przedsiębiorstwo Hamilton wydało dostępny publicznie model, Pulsar P1 Limited Edition. Posiadał on wyświetlacz LED, a w skład jego obudowy wchodził kryształ rubinu i 18-karatowe złoto. Co ciekawe, miał jeden przycisk, którego naciśnięcie powodowało pokazanie godziny. Jego koszt wynosił 2100 dolarów, który w dzisiejszej rzeczywistości miałby wartość około 15.000 USD.

pulsar p1 5 be3539cf811bd590a8c6
Piękny i ekskluzywny Pulsar P1

Kolejne produkcje na światowym rynku były tylko kwestią czasu. Już rok później powstał jego następca – Pulsar P2, który ukazał się w dwóch wariantach. Był to zarówno wykonany z nierdzewnej stali „Astronaut”, jak również „VIP”, którego znakiem rozpoznawczym było 14-karatowe złoto. W latach 70-tych smartwatche stopniowo zyskiwały coraz nowsze funkcje, a ich konstrukcja w mniejszym bądź większym stopniu ulegała zmianom.  W 1973 roku stworzono model o wyświetlaczu LED z dwoma nowymi opcjami – możliwością stałego wyświetlenia godziny i funkcją podświetlenia – nazywał się Seiko 06LC.

s l1600

Dwa lata później ukazał się z kolei pierwszy produkt z wbudowanym (dodatkowe klawisze) kalkulatorem i dołączonym rysikiem – był to Hamilton Pulsar Calculator Watch. Istotne rewolucje zaszły w 1980 roku za sprawą firmy Casio, gdyż wydała ona wtedy dwa modele o unikatowym wyglądzie i nowych praktycznych możliwościach. Za sprawą Casio Game-10 pokazała światu jeden z pierwszych zegarków z obsługą prostych gier, a dzięki Casio C-80 odkryliśmy hybrydę zegarka i klasycznego kalkuratora (niewymagający rysika).

a2
Casio C-30

Producenci smartwatchy jeszcze niejednokrotnie zaskakiwali obserwatorów swoimi oryginalnymi pomysłami, które z biegiem lat zdobyły szerokie grono zwolenników. Japoński producent Seiko potrafił w praktyce zastosować m.in. sprawną i spójną, hybrydową konfigurację urządzeń zegarka oraz walkmana z obsługą telewizji i radia, którą objawił w Seiko TV Watch (1982).

Ważne kroki postawił przytoczony wcześniej producent Casio, którego inteligentne zegarki z dużą regularnością stawały się coraz bardziej oryginalne. W 1988 roku ukazał się premierowy zegarek z pulsometrem (potrafił mierzyć tętno za pomocą fotosensora) – Casio JP-100W. Rok później można było zobaczyć premierowy egzemplarz z bogatą orientacją w terenie – Casio ARW-320 potrafił samodzielnie zmierzyć ciśnienie, głębokość i wysokość.

iqqhprwr2lj41

To jednak nie był koniec ewolucji smartwatchy – już w 2000 roku mogliśmy być świadkami kolejnego technologicznego przełomu. Firma Casio opatentowała wówczas konstrukcję, łączącą zegarek z aparatem fotograficznym – Casio WQV-1 Wrist Camera – która (dzięki pamięci 1 MB) pozwalała na przechowywanie 100 zdjęć jednocześnie. W podobnym czasie stworzono Casio WMP-1V MP3 Wrist Audio Player – model z wbudowanym odtwarzaczem muzyki MP3 (32 MB) z baterią o czterogodzinnej sprawności. Nowoczesne smartwatche posiadają znacznie większy wachlarz funkcji, niż było to w przeszłości.

Przykłady nowoczesnych smartwatchy

  • Smartwatch Galaxy Watch 3 – wyposażony w ekran Super AMOLED 1,2″ bądź 1,4″, dysponuje m.in. barometrem, czujnikiem światła czy też optycznym czujnikiem pulsu

  • Huawei Watch Fit – posiada wyświetlacz AMOLED o przekątnej 1,64″, w skład wyposażenia wchodzą m.in. barometr i GPS

  • Apple Watch SE – ma wyświetlacz Retina OLED LTPO o wysokości 40 mm lub 44 mm, zawiera m.in. GPS, kompas i żyroskop (bada położenie urządzenia w przestrzeni)
  • Oppo Watch – składa się z wyświetlacza AMOLED 1,91″, zapewnia m.in. przeprowadzanie rozmów głosowych, dokonywanie płatności NFC

Pozostaje pytanie, co przyniesie nam przyszłość?