Piekło zamarzło, Chrome przestanie pożerać RAM!

Piekło zamarzło, Chrome przestanie pożerać RAM!

Opublikowano 13.10.2016 8:05 - 10


Memy o “ramożerności” Google Chrome to już codzienny widok na wielu portalach. Jak wiadomo Chrome lubi sobie zająć niepotrzebnie trochę ramu, przez co praca na urządzeniach posiadających małą ilość pamięci podręcznej to udręka. Na szczęście ze świata docierają dobre informacje!

chrome-ram

Suche fakty

Tak w chwili obecnej wygląda zajęcie pamięci RAM przez Chrome w momencie pisania przeze mnie tego artykułu…

14 kart = 1500 Mb Ramu

chromeram

Trzeba przyznać, że jest to poważny problem. Wiele notebooków posiada 2Gb pamięci Ram, więc zajęcie 1,5Gb przez Google Chrome z pewnością solidnie zamuli nasz laptop. Warto pamiętać, że Google Chrome to nie wszystko, wiele innych aplikacji również korzysta z pamięci podręcznej. Co oznacza, że przeglądarka googla i wielozadaniowość naszego Notebooka nie idą w parze, na szczęście do czasu…

Koniec ery pożeranego Ramu

Dzięki Bogu (albo Google) era ta dobiega końca! Już w grudniu tego roku światło dzienne, ma ujrzeć nowa odsłona Google Chrome rozwiązująca ten problem. Team Chromium odpowiedzialny za przeglądarkę Google Chrome testuje aktualnie wersję “Chrome 55” opartą na nowym silniku JavaScript. Testy odbyły się na najpopularniejszych stronach takich jak Imgur, Reddit, Twitter, Youtube, a wyniki to średnio 50% mniejsze zużycie RAM niż w wersji poprzedniej.

Zmianę tą odczują zdecydowanie posiadacze małej ilości ramu, chcący pracować na wielu otwartych kartach. Oficjalna premiera nowej wersji już 6-tego Grudnia tego roku, natomiast wersja beta dostępna będzie jeszcze kilka dni wcześniej. Jestem bardzo ciekawy, jak w rzeczywistości sprawdzi się zoptymalizowany Chrome i czy dzięki temu zabiegowi nie zyska jeszcze więcej rynku, jako przeglądarka do słabszych komputerów? Odpowiedź poznamy wkrótce.

Autor: Radosław Bogusławski

Wieści z Rozładowani.pl