Phase One prezentuje aparat o rozdzielczości 280 Mpix

Phase One prezentuje aparat o rozdzielczości 280 Mpix

Opublikowano 31.03.2020 9:18 Aktualizacja: 8.04.2020 14:33 -


Duńska firma stworzyła nowy standard w obrazowaniu lotniczym i pochwaliła się sprzętem osiągającym niebotyczną rozdzielczość.

Phase One Industrial to część firmy Phase One A/S dedykowanej m.in. rozwojowi technologii obrazowania lotniczego i przemysłowego. Misją spółki jest wspieranie takich rozwiązań jak tworzenie map, ochrona czy odkrywanie terenów za pomocą samolotów i helikopterów. Do takich zastosowań potrzebne są zaawansowane aparaty wyposażone w duże matryce, a często kilka obiektywów.

Najnowszym produktem jest Phase One 280 Mpix Aerial Solution – jak sama nazwa wskazuje obraz zapisywany przez aparat z zestawu (iXM-RS280F) osiąga 280 Mpix, a do wszystkiego stosowane są dwa 90mm obiektywy. Z opisu możemy się dowiedzieć, że zdjęcia mają najlepszy w klasie zakres dynamiki tonalnej (83dB) i najkrótszy czas naświetlania, co wpływa na dokładność i jakość obrazu. Wszystko zawiera się w kompaktowej obudowie, która pozwala na szeroką gamę zastosowań. Matryca CMOS ma też zapewniać świetną jakość pomimo trudnych warunków oświetleniowych, by pozwalać na większą liczbę lotów.

280 Mpix Aerial Solution to innowacyjna odpowiedź na zapotrzebowanie klientów w zakresie mapowania lotniczego. Wcześniej ten biznes był bardzo wąski przez wysoki koszt i ograniczone możliwości lotów. Zapewniając najlepszą jakość obrazu, Phase One Industrial stwarza więcej okazji do zarobku na tym ekscytującym i ważnym rynku – mówi główny manager Phase One Industrial Dov Kalinski.

Ważną technologią jest tutaj wykorzystanie trzech obiektywów – wspomniane dwa o ogniskowej 90mm zapisujące informacje RGB (red, green, blue) oraz 50mm do NIR (zastosowanie laserów z częstotliwością bliską podczerwieni, co pozwala na rozpoznawanie ukształtowania terenu czy fotografowanych obiektów). Otrzymywane pliki mogą być zapisywane w formacie JPG lub TIFF, a także z usuniętymi efektami dystorsji obiektywów.

Żeby wykorzystywać aparat iXM-RS280F, klient musi nabyć również odbiornik Applanix GNSS/IMU, uchwyt stabilizujący Somag DSM 400, kontroler Phase One iX oraz oprogramowanie iX Flight Management. Niestety dla większości zainteresowanych pojawia się pewien problem – cena. Zaczyna się od bagatela… 455 tysięcy dolarów.


Autorem artykułu jest Michał Kapusta.

Wieści z Rozładowani.pl