Pęk kluczy w iOS 14 nauczy Cię stosować bezpieczne hasła

Opublikowano 7.07.2020 11:37 -


Stosowanie skomplikowanych haseł jest bardzo ważną sprawą, jeśli posiadamy jakiekolwiek konto w internecie. Co w sytuacji, kiedy stosowane przez nas hasła są łatwe do odgadnięcia, a my sobie nie zdajemy z tego sprawy? Powiadomi o tym nowa funkcja w Pęku kluczy w iOS 14. 

Wiele się mówi na temat stosowania bezpiecznych, skomplikowanych haseł do kont zakładanych na różnych stronach internetowych. Przecież zakładamy je w sklepach internetowych, w mediach społecznościowych, na forach dyskusyjnych czy też są wymagane do skorzystania z wielu usług. Nie jest dobrze, jeśli stosujemy jedno hasło do wszystkich kont. Jeśli dodatkowo to hasło jest bardzo proste do odgadnięcia, jak np. admin lub data urodzenia, to możemy być narażeni na złamanie takiego zabezpieczenia.

Pęk kluczy z nowymi powiadomieniami

Pomóc w rozwiązaniu takich problemów chce Apple, dodając do Pęku kluczy nową funkcję. Sam Pęk kluczy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, w ramach którego zapisywane są loginy oraz hasła do kont, z których korzystamy. Te są synchronizowane z iCloud, dzięki czemu zapisując w Pęku kluczy na iPhone dane konta, możemy skorzystać z tych danych na macOS. Wykorzystuję na co dzień takie rozwiązanie i bardzo sobie chwalę. Wracają jednak do nowej funkcji. Ma się ona nazywać “Zalecenia dotyczące zabezpieczeń”. Jej działanie jest dosyć proste. Ma informować użytkownika, że hasło, które chce wykorzystać, jest za łatwe do odgadnięcia i wiele osób wykorzystuje takie same. Pęk kluczy będzie także monitorować, czy zastosowane przez użytkownika hasła nie wyciekły i zasugeruje natychmiastową zmianę. 

Stosujcie bezpieczne hasła

Sam staram się uświadamiać moje otoczenie o konieczności stosowania skomplikowanych haseł, które nie będą łatwe do odgadnięcia, jak np. “jarek123”. Ile to stoczyłem słownych potyczek na ten temat, bo “przecież nikt się nie domyśli, że hasło to moje imię”, serio? Dlatego kibicuję wszystkim możliwościom, które w jakikolwiek sposób edukują użytkowników, że nie należy wykorzystywać bardzo prostych haseł, które są narażone na odgadnięcie bądź złamanie. Pamiętajcie, stosujcie bezpieczne hasła, a jeśli ich nie zapamiętacie, to zapiszcie w Pęku kluczy na iOS lub wykorzystajcie jakiegoś menadżera haseł, np. Bitwarden.

Źródło: 9to5Mac

Wieści z Rozładowani.pl