Patent Sony może znacznie ułatwić pracę fotografów

Patent Sony może znacznie ułatwić pracę fotografów

Opublikowano 27.04.2020 10:11 -


Obiektyw, którego opis znalazł się w japońskim urzędzie patentowym ma pozwalać użytkownikom na… zmianę punktu ostrzenia już po zrobieniu zdjęcia.

Ten problem zna każdy fotograf – idealna sceneria, ten jeden trafiony moment i… przestrzelona ostrość. Według patentu Sony taka sytuacja może nie mieć miejsca, jeśli aparat będzie w stanie… zmienić ostrość już po zrobieniu zdjęcia. Wszystko ma się odbywać dzięki wielu mikroobiektywom zamkniętym w jeden „duży”.

Front focus i back focus… nigdy więcej

Według SonyAlpaRumors, który jako pierwszy dojrzał nietypowy wynalazek, nowe szkło może być efektem współpracy Sony z Light.co, który ma za sobą podobny wynalazek w kooperacji z Nokią. Wtedy jednak był to system wbudowany w aparat, a praca z Light L16 nie wyszła zbyt dobrze.

Nikt nie wiedział, a Canon stworzył nowy serwis i aplikację

Tym razem trzeba pamiętać, że obiektyw ma być zainstalowany do bezlusterkowców Sony Alpha, a te znane są z dużych możliwości procesorów i matryc. W multiobiektywie każdy miniobiektyw (słowotwórstwo jest straszne) ma robić zdjęcia na innej długości ogniskowej, a w ten sposób też łapać inne punkty ostrości. Aparat potem będzie w stanie stworzyć zaawansowaną mapę głębi obrazu. Co za tym idzie? Możliwość wyboru obiektu, na którym chcemy się skupić, już po wyzwoleniu migawki.

To nie aparat odpowiada za jakość ujęcia… czyżby?

Nie powinniśmy się spodziewać premiery (lub nawet szumniejszych zapowiedzi) tego wynalazku w najbliższym czasie, bo wymaga to bardzo skomplikowanej budowy i zmian w oprogramowaniu oraz procesorach. Możemy jednak już teraz zakładać, że taki kierunek dałby możliwość nie tylko ratowania ujęć, ale też stworzenia obrazów 3D czy nietypowych, ruchomych zdjęć (na zasadzie podobnej jak kiedyś „ruszające się” hologramy na tazosach).

Samsung pracuje nad matrycą lepszą od ludzkich oczu

Mogę się też zabawić w „narzekacza” i wskazać, że jeśli takie obiektywy wejdą w codzienność fotografów, to będą zmniejszać różnicę między doświadczonymi artystami, a początkującymi, zwłaszcza w kategoriach, w których bardziej liczy się samo zrobienie zdjęcia w odpowiednim momencie niż artystyczny wyraz. Finisz wyścigu kolarskiego, strzelony gol, cios w boksie? Nawet jak przestrzelimy ostrość, to bezmyślne „strzelanie” serią pozwoli nam potem wybrać punkt ostrości…

Wieści z Rozładowani.pl