Password Manager Google sprawdza, czy nie doszło do naruszenia prywatności

Password Manager Google sprawdza, czy nie doszło do naruszenia prywatności

Opublikowano 4.10.2019 11:19 -


Google cały czas dopracowuje swoje zabezpieczenia, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo w sieci. Zaledwie wczoraj przedstawiłam Wam sposoby uniknięcia ciągłego śledzenia przez aplikacje, a już dostępna jest nowa funkcja. Przedsiębiorstwo nie spoczywa na laurach — duże zainteresowanie zmianami nie wystarczy, jeśli my nie będziemy z nich korzystać. Poznajcie więc kolejną wbudowaną możliwość, która dołączyła do przeglądarki w ramach miesiąca świadomości cyberbezpieczeństwa.

Password Manager od Googla w ostatnim czasie przeszedł kilka zmian. Jeszcze do niedawna dostępna była funkcja sprawdzania haseł tylko w ramach dodatkowej wtyczki, instalowanej do Chroma. Osadzona bezpośrednio w managerze haseł nie była ona niestety wykorzystywana tak często, jakby chciał tego sam producent. Dlatego już teraz przemieniono ją w automatyczną funkcję, która dokładnie sprawdza wykorzystywane hasła oraz ostrzega o ich ponownym wykorzystaniu.

password manager

Wtyczka Password Checkup oraz jej przemiana

W lutym tego roku Google wprowadziło do swojej przeglądarki specjalne rozszerzenie, które sprawdzało dokładnie wszystkie hasła oraz ich bezpieczeństwo. Podczas gdy użytkownik wpisywał swój login i hasło, wtyczka sprawdzała zaszyfrowaną wersję danych w wewnętrznej bazie. Na tej podstawie był w stanie oszacować, czy hasło nie zostało wykorzystane w innym miejscu oraz, czy nie jest zagrożone złamaniem. Teraz jednak możliwość ta ma zostać w pełni zintegrowana z managerem haseł, który będzie zapisywał wszelkie dane.

System ostrzegania o niebezpieczeństwie haseł, czyli nowa funkcja Password Manager

Nowa usługa od Google ma działać bezpośrednio w przeglądarce, bez żadnych dodatkowych wtyczek. System ma ostrzegać użytkownika już podczas zapisywania danych o prawdopodobnym niebezpieczeństwie, jakie jest związane z wykorzystaniem tych danych. Na razie funkcja ta została oddana do użytku w Google Canary, gdzie trzeba samodzielnie pobrać ją i dać pełen dostęp do haseł. Nie wiadomo jednak, kiedy oficjalnie wejdzie ona do publicznego użytku.

Coraz większa liczba użytkowników jest zadowolona z działań podejmowanych przez Google. Stałe zwiększanie bezpieczeństwa w sieci przełoży się również na zaufanie do wyszukiwarki, dzięki czemu przedsiębiorstwo zyska nowych potencjalnych klientów. Jestem ciekawa, co jeszcze w ramach miesiąca świadomości cyberbezpieczeństwa zaproponuje nam Google.

Źródło: Naked Security

Wieści z Rozładowani.pl