Znalezienie dobrej jakości, darmowych zdjęć do bloga czy innych zastosowań niegdyś było realnym problemem. Ostatnio jednak obserwuje trend w którym serwisy oferujące darmowe zdjęcia stockowe pojawiają się jak grzyby po deszczu. Po roku oczekiwania i zamkniętych testów, oficjalnie został otwarty dla wszystkich serwis Passel.

Nie jest to typowy serwis oferujący zdjęcia dobrej jakości. Na tle konkurencji wyróżnia go fakt, że każdy z użytkowników ma możliwość dodania/poprawienia tagów przypisanych do zdjęcia. Ten zabieg wbrew pozorom jest naprawdę świetnym pomysłem, odkąd przeszukiwanie wielkich baz zdjęć jest dość problematyczne z bardzo prozaicznego powodu – skromnych opisów.

Passel właściwie czynny był od zeszłego roku, kiedy nad jego charakterystyką zachwycał się Łukasz:

W końcu trafiłem na świetny serwis ze zdjęciami na bloga lub do mockupów. Passel – agregator stockowych fotek.

Wówczas udostępniony został tylko dla osób posiadających zaproszenie. Łukaszowi udało się wkręcić i tym samym i ja otrzymałem zaproszenie. Korzystałem spory czas z serwisu i faktycznie różnica w opisie zdjęć była zdecydowanie zauważalna. Aktualnie serwis posiada ponad 16 000 zdjęć w swojej bazie, a każdego tygodnia dodawane są kolejne. Warto Passel mieć w swoich zakładkach, gdyż może się okazać ostatnią deską ratunku w poszukiwaniu upragnionego zdjęcia.

Darmowe zdjęcia stockowe – lista

Jakość, jakością  – ja jednak mam obawę, że twórcy serwisu przespali swoje 5 minut sławy. Karząc czekać swoim potencjalnym użytkownikom rok na udostępnienie usługi, to praktyka dość obecna w nowych technologiach, problem leży jednak gdzie indziej. W tym czasie sam popełniłem masę wpisów o kolejnych świetnych serwisach, agregatorach serwisów serwujących darmowe zdjęcia. Przykładem niech będzie najbardziej rozbudowany serwis, agregujący całą masę innych witryn ze zdjęciami z której korzystam właściwie bezustannie:

LibreStock – w końcu ktoś zrobił wyszukiwarkę po wszystkich darmowych stockach

W tym czasie Passel kazał na siebie czekać. Taktyka dość zastanawiająca, ale i oni będą chcieli ugryźć kawałek tortu. Wam gorąco polecam zapisać tą stronę do zakładek przeglądarki, bo z moich obserwacji można tam znaleźć zdecydowanie inne, odstające od reszty stawki zdjęcia.

Passel