Cały kontrakt planowany jest na okrągłe 10 lat. Oznacza to przychody miliarda rocznie. Nawet tacy giganci, jak Microsoft i Amazon nie mogą odpuścić takiej inwestycji, szczególnie że chodzi o amerykańskie wojsko, zatem prestiż dość duży.

Po wybraniu Microsoftu, Amazon szybko złożył pozew, jakoby przetarg nie było kompletnie czysty jeśli chodzi o formalności. Rzecznik Amazon wydał wtedy specjalne oświadczenie dla TechCrunch w tej sprawie. Twierdzi, że podczas procesu selekcji mogło dość do błędów i problemów:

„AWS ma wyjątkowe doświadczenie i kwalifikacje w zakresie dostarczania tego typu technologii, której potrzebuje wojsko USA, nadal jest też zaangażowany we wspieranie wysiłków modernizacyjnych DoD. Uważamy także, że dla naszego kraju niezwykle ważne jest, aby rząd i jego wybrani przywódcy zarządzali zamówieniami w sposób obiektywny i wolny od wpływów politycznych. Wiele aspektów procesu oceny JEDI zawierało wyraźne niedociągnięcia, błędy i jednoznaczne uprzedzenia, ważne jest, aby te kwestie zostały zbadane i poprawione”.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, niejednokrotnie wyrażał swoją pogardę dla prezesa i założyciela Amazon, Jeffa Bezosa. Bezos jest także właścicielem Washington Post.

Jak donosi TechCrunch, wedle informacji zawartych w książce Jima Mattisa, „prezydent powiedział ówczesnemu Sekretarzowi Obrony, aby wykopał Bezosa z tego kontraktu o wartości 10 miliardów dolarów”.

Sprawa JEDI wraca jak bumerang

Sprawą zajął się Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzono długie, wielomiesięczne śledztwo wewnętrzne i teraz poinformowano, że decyzja o przyznaniu projektu Microsoftowi jest aktualna. Wszystko jednak powinno być już jasne, ale myślę, że Amazon dalej nie odpuści i będzie walczył o „swoje”. Pentagon zaznaczył, że nic się nie zmieniło i Microsoft i jego oferta nadal są „najlepszym rozwiązaniem dla rządu”.

Ja się tylko zastanawiam, jak to wpłynie na cały projekt. Zamiast uruchomić tworzenie gigantycznej chmury sprawa utknęła w urzędach i pozwach. Lata lecą, a budowa struktury nie została rozpoczęta. Docelowo ma być to jedna z największych chmur jaka została stworzona. Zapewni wojsku największą wydajność dla pracy nad sztuczną inteligencją i modernizacją armii.


Posłuchaj nas!