Oto, w jaki sposób usługi subskrypcyjne przejmują nasze życie

Oto, w jaki sposób usługi subskrypcyjne przejmują nasze życie

Opublikowano 28.10.2019 20:36 -


Każdy z nas korzysta aktualnie z przynajmniej jednej usługi, którą trzeba opłacać subskrypcyjne. Comiesięczne abonamenty wydają się dość rozsądnym rozwiązaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę koszta wszystkich alternatywnych rozwiązań, jakie znamy. Kilka słów na ten temat mozecie  jednak znaleźć również w naszym podcascie. Ale czy na pewno nie ma innej możliwości niż wykupowanie stałych abonamentów na każdą usługę?

Mogłoby się wydawać, że to zaledwie kilkanaście/ kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Nie jest to wielki koszt, póki nie zacznie się sumować wszystkich swoich wydatków. Opłata za platformy streamingowe, za serwisy muzyczne, przechowywanie danych w chmurze oraz wiele więcej. Dopiero wtedy dociera do użytkowników, że opłata wszystkich abonamentów pobiera naprawdę dużą część budżetu domowego.

Jakie usługi subskrypcyjne najczęściej wybieramy?

Odkąd wiele zachodnich trendów trafiło również do naszego kraju, na ich usługi decyduje się coraz większa liczba osób. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście Netflix, którego podstawowy abonament kosztuje 34 zł/msc. Rozszerzając jednak go do maksymalnej liczby ekranów i użytkowników, kwota wynosi 52 zł/msc, co jeszcze do niedawna można było podzielić między licznymi kontami. Platforma zapowiada jednak zmiany, które w najbliższym czasie mogą sprawić, że abonament zacznie rosnąć, a to jeszcze bardziej obciąży budżet.

netflix usługi subskrypcyjne

Kolejnym typem usług, po jakie często sięgamy, są platformy udostępniające muzykę. Bez względu na to, czy korzysta się z YouTube, Spotify, a może Apple Music – trzeba opłacać co miesiąc konkretną kwotę abonamentu, by pozbyć się wszelkich reklam, przerywających słuchanie. Każda z aplikacji ma nieco inną cenę, co nie zmienia jednak faktu, że sumując nawet dwie usługi, powoli tworzy się dość spora opłata.

usługi subskrypcyjne

Warto także wspomnieć o innych usługach, które są nieco rzadziej subskrybowane, ale znajdują swoich użytkowników i w naszym kraju. Mowa o opłatach za pakiet Microsoft Office, który w wielu sklepach kosztuje naprawdę wiele. Do tego dochodzi abonament za aplikacje Adobe – jego możliwości wykorzystywane są w niewielkim stopniu, a także opłacanie przestrzeni w chmurze do bezpiecznego przechowywania danych.

usługi subskrypcyjne

Wystarczy kilka takich usług, a z kilkunastu złotych potrafi się utworzyć nawet kwota wynosząca kilkaset złotych, co w przeliczeniu rocznym pozwoliłoby na ogromne oszczędności. Jak więc to zmienić?

Alternatywy dla płacenia abonamentów

Jeszcze kilka lat wstecz mało kto zdawał sobie sprawę z tego, że na rynku działają usługi subskrypcyjne. Każdy mógł się obejść bez dostępu do platform streamingowych czy usług muzycznych, które teraz są na porządku dziennym. Oznacza to, iż nadal dostępne są liczne alternatywy, niewymagające od użytkowników miliona płatności. O czym mowa?

Oglądanie seriali czy filmów od zawsze interesowało dużą część społeczeństwa. Spędzało się wiele czasu przed telewizorem oraz w kinach, gdyż ciężko było uzyskać dostęp do wielu nowości. Teraz jednak można by zainwestować chociażby w Blu-ray. Pozwoli to zgrać każdy film na dowolne urządzenie i przesyłać je strumieniowo na telefon czy komputer.

W przypadku muzyki, zawsze można wrócić do kupowania mp3 czy płyt CD. To jest znacznie większym wsparcie dla artystów niż słuchanie ich utworów przy pomocy jednej z platform. Muzycy bardzo cenią sobie fanów, którzy inwestują w ich rozwój. Co prawda znacznie ograniczyłoby to dostęp do całej biblioteki utworów, jednak zawsze pozostają jeszcze darmowe odtwarzacze z reklamami, które nie są aż tak uciążliwe.

Warto wspomnieć również o dokumentach Google, jakie oferują wiele funkcji zupełnie za darmo. Osoby, które nie wykorzystują maksymalnego potencjału tych aplikacji, nie muszą opłacać abonamentu czy kupować całego pakietu. To samo dotyczy programów od Adobe – można sięgnąć po uboższą wersję, którą opłaca się jednorazowo, a można korzystać dożywotnio.

Jeśli Wasze życie również jest kontrolowane przez usługi subskrypcyjne, dokładnie przeliczcie koszta, jakie ponosicie każdego miesiąca. Kiedy okażą się one naprawdę duże, poszukajcie alternatywy chociażby dla części z nich, by zminimalizować wydatki gospodarstwa domowego do minimum. Odkładając po kilkadziesiąt złotych miesięcznie przez cały rok, można uzbierać naprawdę sporą kwotę.

Źródło: Gizmodo

Wieści z Rozładowani.pl