Oto jest WordPress 5.5 "Eckstine"

Opublikowano 12.08.2020 7:23 -


Dostępna jest już do pobrania najnowsza wersja WordPressa oznaczona numerem 5.5. Wśród nowości użytkownicy znajdą możliwość tworzenia map witryny, a także usprawnienia blokowego edytora treści. 

WordPress cieszy się niesłabnącą popularnością. Wykorzystywany jest najróżniejszych internetowych projektów, począwszy od blogów, do których był przeznaczony. Na przestrzeni ostatnich lat WordPress bardzo się zmieniał, a łatwość jego obsługi, ogromne wsparcie społeczności oraz dostępność wielu gotowych motywów i wtyczek rozszerzających jego funkcje sprawiła, że dziś korzysta z niego 37% stron internetowych. To w pewnym sensie deklasacja rywali, ale też wywieranie presji na autorach, aby wraz z kolejnymi aktualizacjami dostarczali nowsze i ciekawsze rozwiązania oraz udogodnienia. Kilka z nich pojawia się w najnowszej wersji WordPressa 5.5, która właśnie ujrzała światło dzienne.

Unsplash wydał oficjalną wtyczkę do WordPressa, którą ułatwił dodawanie darmowych zdjęć ze swojej biblioteki

WordPress 5.5 dostępny dla wszystkich

Użytkownicy WordPressa mogą już aktualizować go do wersji 5.5, która właśnie została udostępniona. Nazwano ją "Eckstine" na cześć muzyka Billy'ego Eckstine. W zakresie zmian i nowości skupia się ona głównie na edytorze blokowym Gutenberg. Użytkownicy z jego poziomu będą mogli edytować wstawiane obrazy, zamiast robić to w menadżerze mediów. Wreszcie możliwy jest podgląd zawartości strony na różnych urządzeniach, co pozwoli na zachowanie zasad responsywności, a także właściwy wygląd wszystkich elementów na różnych rozmiarach ekranów. Ułatwień doczekał się także katalog bloków, który uwzględnia kategorie i kolekcje bloków, a także umożliwia wyszukiwanie, instalację i wstawianie bloków stworzonych przez innych developerów. 

Motywy do WordPressa z Themeforest dostępne za darmo! [sierpień 2020]

Wbudowana obsługa map witryny i lazy loading obrazków

Jednymi z najciekawszych nowości, poza zmianami w Gutenbergu, są wbudowane funkcje, które już dawno powinny się znaleźć w WordPressie. Mowa o tworzeniu map witryny, a także opóźnionym ładowaniu obrazków. Dotychczas, aby uzyskać takie funkcjonalności, konieczne było korzystanie z wtyczek. WordPress 5.5 pozwala także na wybranie wtyczek i motywów, które mają być automatycznie aktualizowane do najnowszych wersji. 

Stwórz stories na swoim blogu lub stronie dzięki Google Web Stories

Najnowsza wersja była udostępniana już publicznie w wersjach beta, aby wyeliminować ewentualne błędy i nanieść stosowne poprawki. Łącznie ukazały się 4 wersje beta oraz 2 wersje RC. Podczas ostatnich aktualizacji popularnych wtyczek, zwracałem uwagę, że część, o ile już nie większość, jest przygotowana na nową wersję WordPressa. Oczywiście oficjalna wersja nadal może zawierać znikome błędy, dlatego też bądźcie ostrożni przy jej stosowaniu. Nie testujcie na produkcji, jak mBank. WordPress 5.5 możecie pobrać z repozytorium wordpress.org, a także w aktualizacjach Waszych stron czy blogów może pojawiać się już informacja o dostępnej aktualizacji.

Wieści z Rozładowani.pl

DailyWeb poleca Kurs Wordpress dla początkujących

Zobacz