Oto bardzo proste narzędzie, dzięki któremu poprawisz jakość starych zdjęć

Opublikowano 3.08.2020 21:20 -


MyHeritage udostępniło usługę “Ulepszanie zdjęć”, w ramach której można poprawić ostrość na starych zdjęciach. Zdjęcia naszych babć, dziadków, a niekiedy rodziców mogą zyskać nową jakość. 

Pamiętam, jak w mieszkaniu moich dziadków ze strony mamy, w dużej szufladzie pod telewizorem znajdowało się pudło ze starymi zdjęciami. Dziadek z babcią często pokazywali mi te zdjęcia, żebym jako dzieciak zobaczył, jak wyglądała moja mama i jej rodzeństwo, a także dalsza nasza rodzina. Te zdjęcia zawsze obarczone były pewną wadą, czyli brakiem ostrości, głównie w na twarzy osób fotografowanych. Po śmierci dziadków, część zdjęć trafiło do moich rodziców, a moja mama wiele razy prosiła, żebym może coś z nimi pokombinował, aby uzyskać z nich lepszy efekt. Jakoś nigdy się za to nie zabrałem, bo potrzeba sporo czasu na takie próby. Okazuje się, że teraz mogę to zrobić szybciej, a pewnie nawet lepiej. W sieci trafiłem na online'ową usługę “Ulepszanie zdjęć” udostępnioną przez platformę MyHeritage.

Usługa Ulepszanie zdjęć od MyHeritage

"Ulepszanie zdjęć" od MyHeritage

Myślałem, że “Ulepszanie zdjęć” od MyHeritage to jakaś usługa, w ramach której będę musiał przesłać komuś fizyczne zdjęcia, kto zajmie się ich poprawą, a ja za to zapłacę miliony monet. W pewnej części się myliłem. Usługa jest online'owa, a za darmo można poprawić 10 zdjęć. Niestety większa ilość wymaga wykupienia subskrypcji. W najwyższym abonamencie zyskamy możliwość ulepszania nielimitowanej ilości zdjęć, a plan ten kosztuje 199 Euro rocznie, przy czym za pierwszy rok zapłacimy 129 Euro. Warto zauważyć, że w ramach subskrypcji użytkownik otrzymuje dostęp do mnóstwa funkcji związanych z tworzeniem drzewa genealogicznego, a nie tylko samą nielimitowaną usługę “Ulepszanie zdjęć”. W ramach darmowego limitu poprawione zdjęcia zyskują dodatkowy znak wodny umieszczany w prawym dolnym rogu. 

Poprawa jakości starych zdjęć

Poprawa jakości zdjęć, dzięki uczeniu maszynowemu i algorytmom

Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że dodane przez nas zdjęcia, nie przechodzą poprawy z wykorzystaniem czynnika ludzkiego. Zatem po drugiej stronie monitora nie siedzi żaden człowiek, który czeka, aż prześlemy mu zdjęcia, a on będzie je poprawiał przez bliżej nieokreślony czas. MyHeritage wykorzystało do tego najnowsze technologie, w tym uczenie maszynowe i rozmaite algorytmy. Firma rozumie ulepszanie zdjęć, jako zwiększanie ich rozdzielczości. Przedstawiciele MyHeritage zauważają, że usługa sprawdzi się w uzyskaniu ostrości twarzy osób fotografowanych, zarówno na zdjęciach grupowych, jak i portretowych. Efekty takiego zabiegu potrafią być piorunujące. Nie mniej jednak MyHeritage ostrzega, że należy podchodzić do tego typu poprawy zdjęć z dystansem, bowiem nie zawsze można uzyskać najlepszy efekt. 

Kolorowanie zdjęć

Poprawione zdjęcia można kolorować

Ulepszone w ten sposób zdjęcia, można jeszcze bardziej udoskonalić. Druga usługa, czyli MyHeritage In Color™ pozwala na koloryzowanie starych, czarno-białych zdjęć. Prezentowane przez MyHeritage przykładowe zdjęcia, które przeszły ulepszenie i kolorowanie, naprawdę wywołują efekt “wow”. 

Zainteresowałem się taką możliwością ulepszenia starych zdjęć. Co ciekawe, usługa dostępna jest również w ramach aplikacji mobilnych udostępnionych przez MyHeritage. Jednak na razie nie zdecyduję się na wykupienie subskrypcji. Wybiorę za to 10 zdjęć, na których najbardziej mi zależy i sprawdzę, jakie efekty uda się uzyskać.  

Źródło: MyHeritage

Wieści z Rozładowani.pl