Projektor od firmy Optoma zastępował mi przez kilka dni telewizor, zarówno do oglądania seriali na Netflixie, teledysków na Youtube, jak i w roli sprzętu podpiętego do konsoli. Optoma Corporation to założona w 2002 roku tajwańska firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji projektorów, kina cyfrowego, projektorów laserowych i projektorów LED. CinemaX P2 to jeden z topowych modeli firmy – projektor laserowy o ultrakrótkim rzucie.

Optoma CinemaX P2 – specyfikacja i wymiary

CinemaX P2 jest projektorem o ultrakrótkim rzucie. Przystawiony do ściany (oczywiście z zachowaniem przestrzeni na wentylację) potrafi wyświetlić obraz na 85 cali. Przy odpowiednim oddaleniu (55 cm od powierzchni projekcyjnej) obraz może mieć aż 120 cali. Projektor Optoma CinemaX P2 wyświetla obraz w rozdzielczości 3840×2160 px.  Za wysoką jakość projekcji odpowiedzialny jest układ DLP. Najwyższa jasność tego projektora kształtuje się na poziomie 3000 ansi lumenów. Maksymalny osiągalny kontrast to 2000000:1. Projektor potrafi wyświetlać 3D z prawie każdego źródła, w tym odtwarzaczy Blu-ray 3D, transmisji 3D i konsol do gier najnowszej generacji.

CinemaX P2 widok z góry na laser

Technologia wyświetlaniaDLP
RozdzielczośćUHD (3840×2160)
Jasność3 000 lumenów
Kontrast2 000 000:1
Natywne proporcje ekranu16:9
Współczynnik projekcji – zgodny4:3
Szybkość skanowania poziomego31 ~ 135Khz
Szybkość skanowania pionowego24 ~ 120Hz
Jednolitość90%
Rozmiar ekranu2.16m ~ 3.05m (85″ ~ 120″) diagonal
Źródło światłaLaser
Żywotność LASERA30 000 godzin
Współczynnik projekcji0.25:1
Odległość wyświetlania0.47m – 0.66m
Ogniskowa (mm)525mm/20.669″
Wbudowany offset124%

CinemaX P2 rozmiar w porównaniu z klasycznym rzutnikiem

Gdy dostałem informację, że przyjdzie mi testować projektor laserowy, spodziewałem się czegoś na kształt rzutnika. Myliłem się i to bardzo. Na powyższej fotografii możecie zobaczyć o ile CinemaX P2 jest większy od klasycznego rzutnika. Nic jednak dziwnego, bo w środku zmieszczono cztery potężne membrany, a sam projektor ma ultrakrótki rzut, co wymusza inną budowę. Całość też swoje waży – waga netto to 11 kilogramów.

Wymiary (Sz x Gł x Wy)576 x 383 x 130 (mm)
Waga całkowita13.5 kg
Waga netto11 kg

Optoma CinemaX P2 – funkcje i złącza

Projektor Optoma potrafi wyświetlić obraz 4K w HDR nawet w 120 calach, zarówno z podłączonego źródła obrazu (np. konsola, chromecast czy apple TV), jak i podłączonej pamięci masowej. Dzięki systemowi operacyjnemu Android ze sklepem Aptoide TV, mamy tu także dostęp do najpopularniejszych zewnętrznych aplikacji takich jak Netflix, YouTube i Spotify. Niestety sam system nie jest jeszcze najlepiej zoptymalizowany, a aplikacje dostosowane do obsługi dołączonym pilotem. Bez problemów działa natomiast odtwarzacz multimediów (pozwala także na bezproblemowe przeglądanie plików doc czy pdf) czy łączenie ze smartfonem za pomocą AirPlay. Łączyć smartfona z rzutnikiem możemy również za pomocą aplikacji TapCast.

CinemaX P2 złącza

Jeżeli chodzi o porty to mamy tu dwa wejścia HDMI, z czego jeden obsługuje ARC i 3D oraz RJ45. Porty wyjścia to S/PDIF, USB-A oraz audio 3.5 mm. Projektor posiada także dodatkowy port USB-A, zarezerwowany do celów technicznych (aktualizacja etc.).

Porty wejścia2 x HDMI 2.0, 1 x Czytnik USB-A, 1 x RJ45, 1 x Obsługuje HDMI 1.4a 3D
Porty wyjścia1 x S/PDIF, 1 x USB-A power 1.5A, 1 x Audio 3.5mm
Kontrola1 x Obsługa USB-A

Optoma CinemaX P2 – jakość obrazu i dźwięku

Optoma CinemaX P2 wyświetla wideo w jakości 4K nawet w 120 calach. Gdy poprawnie ustawimy obraz (nie polecam ścian w blokach, gdzie trudno o 120 cali równej ściany), w czym pomoże aplikacja SmartFIT na smartfony, obraz jest super ostry. Dzięki opcji PureMotion (wykorzystującej technologię interpolacji klatek) udało się wyeliminować efekt rozmazania lub drgania obrazu, nawet w sekwencjach szybkiej akcji. Nie wszystkim ten tryb odpowiada, ale lepiej mieć niż nie mieć. Nie zabrakło tu oczywiście także technologii HDR, a oferowane kolory są naprawdę świetne (projektor potrafi odzwierciedlić gamę kolorów Rec.709). Wprawdzie sprzęt najlepiej sprawdza się w mocno zacienionym pomieszczeniu, wtedy możemy poczuć się jak w małym kinie, to nawet przy większej ilości światła, możemy komfortowo oglądać materiały. Projektor posiada tryby ISF
– ta funkcja umożliwia zapisanie skalibrowanych ustawień trybu dziennego i nocnego w celu uzyskania jak najwyższej jakości obrazu.

CinemaX P2 obraz

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie jakość dźwięku. Przyznaję się bez bicia, że nie sprawdziłem, co ukryto pod stylową materiałową maskownicą. Wprawdzie oznaczenie Dolby Digital 2.0 mogło już zapowiadać, że będzie lepiej niż nieźle, jednak nie spodziewałem się, że aż tak dobrze. A jest świetnie! Pod maskownicą ukryto bowiem cztery głośniki o łącznej mocy 40W (po 10W na głośnik), które grają bardzo czysto.  Świetnie brzmią zarówno wysokie tony, jak i basy, a głośność moi sąsiedzi odczuli dość boleśnie. Projektor, jak inne tego typu urządzenia można podwiesić pod sufitem, jednak świetny głośnik (który może pracować solo, przy wyłączonych innych funkcjach projektora) zachęca, by ustawić go na jakimś meblu pod ścianą.

Optoma CinemaX P2

Optoma CinemaX P2 – cena / jakość

Optoma CinemaX P2 kosztuje około 13-14 tysięcy złotych. Za tę cenę otrzymujemy świetnie wykonany, dobrze wyglądający (zwycięzca iF, Red Dot, Good Design i wielu innych nagród dla projektantów) projektor, który wyświetli obraz w 4K na 120 calach. To rozmiar nieosiągalny dla standardowych telewizorów. Przy porównaniu z 80 czy 86-calowymi telewizorami, cena nie wydaje się już tak wysoka.

CinemaX P2 obrazek

Optoma CinemaX P2 to bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy szukają dużego, świetnej jakości obrazu i dźwięku, za rozsądną cenę. Jeżeli poszukujecie tego typu sprzętu, to z wyboru projektora Optomy z pewnością będziecie zadowoleni.


Posłuchaj nas!