OPPO Reno 4 Z 5G wyszedł na polski rynek trochę później niż reszta urządzeń z tej serii, być może był to zabieg celowy, aby nie zrobić zamieszania z Reno 4, który jest bardzo podobny w ogólnym rozrachunku. W detalach jednak mocno się od niego różni i celuje w inną klientelę.

Pierwsze wrażenia zostały opisane w oddzielnym wpisie.

OPPO Reno 4 Z 5G – 120 Hz, Dimensity 800 i ładny design – pierwsze wrażenia

Wtedy też potwierdziłem to, do czego przyzwyczaiło nas już OPPO i seria Reno. Reno 4 Z 5G to bardzo ładnie wyglądający telefon niezależnie od wybranego modelu kolorystycznego. Wykonanie, choć plastikowe, daje uczucie dobrze wykonanego urządzenia. Zgodność z serią Reno 4 widać również przez matowe wykończenie plecków, które idealnie sprawdza się na co dzień. Nie widać ani rys, ani odcisków palców. Za design należałaby się dobra piątka.

Bateria i ładowanie

Bateria zastosowana w OPPO Reno 4 Z 5G ma pojemność 4000 mAh z maksymalną mocą ładowania 18W. Ten zestaw wydaje mi się trochę nietrafiony. Skoro decydujemy się na małe ogniwo, aby uzyskać lepszą ergonomię i cieńszy telefon, to za ciosem powinno być szybkie ładowanie na poziomie przynajmniej 30W. 18W, które jest dostępne, jest trochę za wolne. Zdarzyło mi się, że musiałem podładować telefon chwilę przed wyjściem i Reno 4 Z zwyczajnie nie zdążyło. Taka sytuacja wynikała sporadycznie, bo 4000 mAh wystarczało mi na cały dzień użytkowania bez problemu. Życie pokazało jednak, że nie zawsze da się wszystko zaplanować.

Wyświetlacz i peryferia

6,57″ w wyświetlaczu FullHD+ LCD o częstotliwości odświeżania 120 Hz to porządny zestaw. Malkontentów, że nie jest to AMOLED odsyłam po OPPO Reno 4 – przecież jest wybór. Klienci, którzy zdecydują się na 120 Hz świadomie, będą z tego wyboru zadowoleni. Przy graniu taki wyświetlacz robi robotę, a i na co dzień widać tę ultra płynność.

Na pokładzie znalazł się również moduł NFC, głośnik mono, czytnik linii papilarnych na boku, gniazdo jack 3,5 mm. Pamięci wewnętrznej jest 128 GB zatem za brakiem gniazda microSD nie będę płakał.

Wydajność

Mediatek Dimensity 800 pod kątem wydajności reprezentuje podobny poziom jak Snapdragon 720 według testów syntetycznych. Jego przewagą jest niewątpliwie obsługa sieci 5G. Podczas grania czy zwyczajnego użytkowania procesor ten sprawia się świetnie. Gwarantuje niezłą płynność w grach i szybkość otwierania aplikacji niezależnie od jej rozmiaru. Mam również wrażenie, że grzeje się on słabiej niż konkurencyjny Qualcomm przy wymagających tytułach.

Gdy już prawie chciałem się rozpływać nad pracą tego procesora, podłączyłem go do Android Auto. Po takim podłączeniu oprogramowanie zablokowało się na 60 Hz (nawet po odpięciu od samochodu nie mogłem tego przełączyć, aż do resetu), a do tego wszystko zacinało się rodem z horroru rasowego gracza. Obsługa nawigacji przypominała bardziej przeglądanie zdjęć z opóźnieniem niż nawigację. Zakładam, że jest to wina procesora, ponieważ inne OPPO, jak i Snapdragony miały się bardzo dobrze i chodziły mniej bądź bardziej płynnie przy takim zadaniu. Jeżeli zatem używasz Android Auto, dla bezpieczeństwa wybierz np. OPPO Reno 4.

Aparaty

Zestaw, jaki otrzymujemy z Reno 4 Z 5G to 48 Mpx kamera główna, 8 Mpx kamera szerokokątna, 2 Mpx do pomiaru głębi i 2 Mpx z matrycą czarno-białą. W tej kategorii cenowej to dobry zestaw, który gwarantuje przyzwoite zdjęcia. Czasem miałem wrażenie, że są podciągnięte (wyostrzone) za mocno przez oprogramowanie, ale nie przeszkadzało to zbyt mocno. Zdjęcia do oceny poniżej.

Główna matryca nocą robi bardzo przyzwoite zdjęcia, a tryb nocny bardzo dobrze balansuje pomiędzy zbyt mocnym rozjaśnieniem a prześwietleniami. Efekt może się podobać. Efekt trybu nocnego w kamerze szerokokątnej nie daje tak dobrego efektu, ale wynika to zapewne z ograniczeń samej matrycy 8 Mpx.

Podsumowując, czy OPPO Reno 4 Z 5G jest wart 1700 zł? Wszystko zależy, jak mocno chcemy mieć 5G. Jeżeli jest to piorytet, jest to zdecydowanie dobra opcja. Wybór innych urządzeń nie jest za duży, a OPPO Reno 4 Z 5G jest przy tym ładnym telefonem pracującym pod dopracowaną nakładką ColorOS. Jeżeli nie, rozglądałbym się w kierunku klasycznego Reno 4.