Oppo zaprezentowało kilka nowych technologii, które usprawnią aparaty w przyszłych smartfonach firmy. Rozwiązania skupiają się na kompleksowym rozwijaniu czujników, modułów i algorytmów.

Podczas wydarzenia Oppo Future Imaging Technology zobaczyliśmy 4 nowe patenty, które mają duże szanse na usprawnienie aparatów w smartfonach producenta.

Wśród innowacyjnych technologii Oppo zaprezentowało:

  • sensor RGBW nowej generacji,
  • płynny zoom optyczny 85-200mm,
  • pięcioosiową technologię optycznej stabilizacji (OIS)
  • następną generację aparatu ukrytego pod ekranem (USC) wspieraną przez autorskie algorytmy AI.

Dzięki tym technologiom, jak deklaruje Oppo, udało się uzyskać „skokowy postęp” w rejestracji i przetwarzaniu obrazu w smartfonach, m.in. w obszarze światłoczułości, możliwości zoomu, stabilizacji, czy badań dotyczących kształtu produktu.

Nowy sensor z białymi pikselami

Nowa generacja sensora Oppo RGBW (red, green, blue, white) podobno znacząco poprawia reakcję na światło. Do sensora wprowadzono dodatkowo białe piksele, technologię DTI oraz algorytm pikseli 4 w 1. Nowy czujnik pozwala na przechwytywanie o 60% więcej światła niż czujniki poprzedniej generacji, przy jednoczesnej redukcji szumów sięgającej nawet 35%, co zapewnia wyraźniejsze i jaśniejsze obrazy w warunkach słabego oświetlenia.

original ab2141793501577877fc999d48eb80d3

Czujnik RGBW nowej generacji umożliwia zastosowanie złożonych algorytmów i zmaksymalizowanie danych wydobywanych przez białe piksele czujnika. Opatentowany przez Oppo algorytm pikseli 4 w 1 pomaga zwiększyć wydajność kolorystyczną sensora, zapobiegając takim problemom jak niedokładność kolorów i wzory moiré. Ponadto, wiodąca w branży technologia izolacji pikseli DTI, zaimplementowana w nowym sensorze, skutecznie zapobiega przesłuchom subpikselowym i poprawia jakość obrazu.

Poza lepszą jakością zdjęć wykonywanych przy słabych warunkach oświetleniowych, nowy sensor sprawia, że kadry portretowe stają się bardziej wyraziste zarówno na zdjęciach, jak i na wideo, a to dzięki poprawieniu wyglądu skóry, tekstury i kontrastu. Nowy czujnik będzie komercyjnie dostępny w produktach Oppo od czwartego kwartału 2021 roku.

Zoom optyczny Oppo 85 – 200 mm i pięcioosiowa stabilizacja aparatu

Kolejne z nowości to zoom optyczny Oppo 85-200 mm wspierający superpłynne przybliżenia i pięcioosiowy system stabilizacji optycznej (OIS) gwarantujący wyraźne ujęcia.

Nowy moduł to 85 – 200 mm płynny, bezstratny zoom optyczny. To zupełnie nowa konstrukcja, która ma zastąpić dotychczasowe rozwiązania Oppo. Firma zastosowała 2 soczewki (szklaną i z tworzywa), tunelowy czujnik magnetooporowy oraz nowy system prowadnic dla soczewek.

original 3b645e2cef65a082640b17824be60376

Efektem zastosowania nowej technologii obiektywu jest, jak deklaruje Oppo, bezstratny zoom optyczny przy równoważnych ogniskowych od 85 mm do 200 mm. Aparat rejestruje wyraźne zdjęcia bez względu na wielkość powiększenia, od zbliżeń i portretów z bliska po odległe krajobrazy, bez konieczności kadrowania.

Użytkownicy mogą cieszyć się płynnym przejściem przez cały zakres ogniskowej oferowany przez zoom z jakością obrazu porównywalną z profesjonalnymi aparatami fotograficznymi. Ponadto, technologia ta pozwala uniknąć typowych problemów, takich jak: wartości skokowe, niedokładność balansu bieli lub zniekształcenie kolorów, które mogą wystąpić w konwencjonalnych systemach zoomu – zapowiada producent.

Z kolei nowy, pięcioosiowy OIS od Oppo umożliwia procesorowi systemowemu gromadzenie danych o ruchu z żyroskopu, które następnie są analizowane i rozkłada na odpowiednie komponenty za pomocą algorytmów. Dane te są następnie przekazywane do dwóch ruchomych elementów: obiektywu i czujnika obrazu, które są napędzane przez odpowiednio: układy z łożyskami kulkowymi i stop z pamięcią kształtu.

Gdy ruch obiektu jest nieduży, obrazy są stabilizowane głównie za pomocą OIS z przesunięciem obiektywu – obejmującego przesunięcie w poziomie (X) i w pionie (Y). Jednak, gdy amplituda ruchu jest stosunkowo duża, wykorzystany zostanie również OIS z przesunięciem czujnika – w tym przesunięcie w poziomie (x), przesunięcie w pionie (y) i przetaczanie, wraz z kompensacją algorytmu, tak, aby uzyskać stabilizację w pięciu osiach przestrzeni. Pozwala to na uzyskanie maksymalnego kąta stabilizacji ±3°, czyli trzykrotnie więcej niż w przypadku tradycyjnej technologii OIS w urządzeniach mobilnych

original 713974e026cbb7197c378aebd95d02bb

Nowy algorytm dla aparatu pod ekranem

OPPO zaprezentowało również nową generację swojego aparatu ukrytego pod ekranem (USC). Innowacyjna geometria pikseli zapewnia wysoką jakość wyświetlania 400 PPI w obszarze znajdującym się ponad aparatem USC. Dzięki zastosowaniu przezroczystego okablowania i nowej konstrukcji uzyskuje się znacznie lepszą jakość wyświetlania i płynniejsze wrażenia wizualne.

Ponadto amerykański instytut badawczy Oppo opracował szereg algorytmów obrazowania AI – w tym redukcję dyfrakcji, antykondensację, HDR i AWB – w celu optymalizacji jakości obrazowania aparatu ukrytego pod ekranem.

Aparaty pod ekranem coraz bliżej? Oppo pracuje nad Świętym Graalem w smartfonach