Wygląda na to, że mam swoje nowe ulubione małe słuchawki bezprzewodowe. Ale po kolei.

Choć wielokrotnie wspominałem o tym w innych recenzjach, to niestety nadal pozostaje to prawdą. Apple AirPods i AirPods Pro nadal nie mają jednoznacznego zamiennika jeśli chodzi o sprzęt spoza ekosystemu iOS. Prób było już wiele, ale czegoś zawsze brakowało. Ostatnio na rynku pojawiły się jednak Oppo Enco X i… wygląda na to, że niczego im nie brakuje!

Tak jak wspominałem już w swoim tekście zawierającym pierwsze wrażenia po otrzymaniu egzemplarza Oppo Enco X, słuchawki od początku imponują swoim filigranowym rozmiarem i niewielką wagą. Na pochwałę zasługuje także wykonanie i użyte materiały. Konstrukcja została stworzona z wykorzystaniem wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które ma połyskujące wykończenie. Drugi ważny materiał, który wykorzystano w tym modelu to metal – znajdziemy go na elementach samych słuchawek, ale także dookoła etui oraz w zawiasie jego pokrywy. Dzięki temu całość zyskuje na solidności i jakości.

R E K L A M A

Do zestawu z Oppo Enco X, oprócz kabla ładującego USB-C, dołączane są także 3 komplety gumowych końcówek, które umieszczamy w naszych uszach. To standardowy dodatek w przypadku słuchawek dokanałowych, ale Oppo poszło o krok dalej. Zdarza się, że użytkownicy, mimo oznaczeń rozmiarów „gumek” (S/M/L), nadal nie wiedzą, czy dobrali odpowiednią wielkość. Tu z pomocą przychodzi aplikacja HeyMelody od Oppo, która w kilka sekund sprawdza dopasowanie słuchawek do naszych uszu na podstawie sygnałów dźwiękowych i informacjom zwrotnym uzyskanym przez wbudowane mikrofony. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy być pewni, że odpowiednio używamy zestawu.

Model Oppo Enco X
Waga 5 g – jedna słuchawka; 42,5 g – etui
Łączność Bluetooth 5.2 (kodeki LHDC/AAC/SBC)
Noise cancelling Tak, 3 tryby
Czas pracy na baterii (z etui) ok. 20 godzin
Opcje dodatkowe Odporność na wodę i kurz (IP54), ładowanie bezprzewodowe (Qi)

 

Oppo Enco X

Oppo Enco X 3 1

Ergonomia i redukcja hałasu

Sterowanie w opisywanym modelu odbywa się przy pomocy paneli dotykowych, którymi są zewnętrzne części słuchawek. Szybkie podwójne dotknięcie powoduje przełączenie utworu, przeciągnięcie po słuchawce w górę lub w dół – zmianę głośności, a wyciągnięcie urządzenia z uszu skutkuje automatycznym zatrzymaniem odtwarzania. Jeśli posiadamy telefon Oppo, słuchawki samodzielnie się z nim sparują, a na ekranie wyświetli się karta z informacjami dotyczącymi naładowania każdej słuchawki i etui.

Oppo Enco X, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i małej wadze, w zasadzie „znikają” w uszach. To bardzo wygodne słuchawki, którym nie są straszne nawet długie godziny użytkowania. Wygodę dodatkowo poprawia aktywna redukcja szumów, która możliwa jest dzięki wbudowanym w słuchawki mikrofonom nasłuchującym otoczenie, przez co możliwe jest niwelowanie niechcianych dźwięków z zewnątrz.

Enco X posiadają 3 tryby ANC (active noise cancelling): pełny, średni i  transparentny. Kontrola stopnia redukcji hałasu przydaje się w zależności od sytuacji, w jakiej się aktualnie znajdujemy. Pełne ANC to świetna opcja np. podczas pracy w głośnym biurze, spaceru po mieście lub w podróży. Redukcja szumu z zewnątrz staje się zbędna, gdy jesteśmy w cichym otoczeniu. Możemy też płynnie przełączyć się w tryb transparentny gdy np. chcemy zamienić z kimś kilka słów bez konieczności ściągania słuchawek.

Oppo Enco X 2 1

Jakość dźwięku i rozmów

Aktywna redukcja hałasu, choć niewątpliwie przydaje się w wyciszeniu otoczenia, to tylko jeden z elementów mających wpływ na jakość dźwięku Oppo Enco X. Spore znaczenie w przypadku tego modelu ma także sama konstrukcja słuchawek, która opiera się na dwóch rodzajach przetworników – magnetyczna membrana odpowiada za wysokie tony, a drugi, 3-warstwowy przetwornik kompozytowy – za tony średnie i niskie. Oppo nazywa tę technologię DBEE 3.0. Nad słuchawkami pracowała także firma Dynaudio, która produkuje głośniki studyjne, domowe i samochodowe. Nie bez znaczenia jest także obsługa Bluetooth w standardzie 5.2 oraz kodeka wysokiej jakości LHDC.

Technologia technologią, ale najważniejszy jest efekt końcowy. A ten, w połączeniu z systemem ANC, jest więcej niż zadowalający. Oppo Enco X to niewielkie słuchawki, które oferują naprawdę znakomitą jakość dźwięku. Muzyka brzmi czysto, ale jednocześnie szczegółowo w każdym zakresie tonalnym. Mamy tu wyraźne wysokie tony oraz dynamiczny, żywy bas. Największe wrażenie robią jednak średnie zakresy, które swoją precyzją wyróżniają się na tle konkurencji. Gitary, smyczki, wokale – te elementy brzmią z Enco X po prostu doskonale. Jest też wysoka szansa, że dzięki tym słuchawkom uda się usłyszeć po prostu więcej ze względu na ponadprzeciętną szczegółowość i głębię dźwięku.

W tym miejscu warto też wspomnieć o jakości rozmów, w końcu opisywane słuchawki to jednocześnie zestaw głośnomówiący. Na tym polu urządzenie również sprawuje się bardzo dobrze. Dużą zaletą podczas rozmów są mikrofony monitorujące dźwięk z otoczenia, przez co słuchawki mogą na bieżąco w razie potrzeby „odszumiać” niepożądane hałasy, skupiając się na głosie rozmówcy.

Oppo Enco X 4

Oppo Enco X 5

Słuchawki na długie godziny

W przypadku modeli słuchawek z redukcją szumów wyzwaniem często jest czas pracy na baterii. Oppo Enco X pod tym kątem radzą sobie jednak całkiem dobrze. Dzięki akumulatorowi w etui okres działania na jednym ładowaniu wynosi ok. 20 godzin. Pojedyncza sesja z wykorzystaniem baterii w słuchawkach to kilka godzin bez konieczności ładowania z etui. Ładowanie zestawu zajmuje nieco ponad godzinę. Model ten można ładować także bezprzewodowo.

Solidność wykonania, niewielkie rozmiary i fantastyczna jakość dźwięku Oppo Enco X sprawiają, że słuchawki te można polecić w zasadzie każdemu. Ważną zaletą jest także aktywna redukcja hałasu, która może okazać się zbawienna gdy znajdziemy się w hałaśliwym otoczeniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę także niezły czas pracy na baterii i możliwość ładowania bezprzewodowego, to Oppo Enco X stają się automatycznie jedną z obecnie najlepszych propozycji w segmencie małych słuchawek Bluetooth i godną alternatywą Apple AirPods Pro.