Onet nie gra fair i w krótkim czasie zamyka blog.pl

Onet nie gra fair i w krótkim czasie zamyka blog.pl

Opublikowano 8.12.2017 10:29 - 7


Po 17 latach jedna z najpopularniejszych platform blogowych blog.pl zostanie zamknięta. W sumie to nic zaskakującego, bo wydaje się, że formuła podobnych serwisów wyczerpała się już jakiś czas temu.

Onet ogłosił wczoraj w postaci komunikatu, że czas pożegnać się z platformą. Wszyscy użytkownicy tym samym proszeni są, by spakować wszystkie swoje zabawki i znaleźć nowe miejsce dla swoich materiałów:

Kiedy serwis Blog.pl zostanie zamknięty? 
Serwis Blog.pl zostanie zamknięty do dnia 31.01.2018 roku. Do tego czasu można pobrać treści notek, stron i komentarzy z bloga oraz zdjęcia z Biblioteki mediów. 

Gdzie można przenieść treści bloga? 

Wszystkie wpisy, strony i komentarze z bloga można pobrać do pliku danych XML i przenieść do innego serwisu obsługującego system WordPress (np. bezpłatnie na wordpress.com) bądź na własny serwer, gdzie będziesz mógł zainstalować WordPress’a. 

Czy można zachować dotychczasowy adres bloga? 

Niestety nie ma możliwości zachowania dotychczasowego adresu bloga jak również ustawienia automatycznego przekierowania na adres innego bloga/strony. 

Obecny adres bloga będzie działał do dnia 31.01.2018 roku.

W zasadzie to żadne zaskoczenie, a ja osobiście dziwie się, że wydarzyło się to dopiero teraz. W końcu większość ruchu połknęły wszechobecne media społecznościowe, a każdy kto poważnie myśli o tworzeniu treści, wykorzystuje swój dedykowany serwis.

Onet nie zagrał fair z krótkim terminem

To co jednak budzi wątpliwość, to czas. Onet powiedział jasno, macie czas na wyniesienie się do końca stycznia. To zdecydowanie niewielka ilość czasu, nawet jeśli eksport treści nie wydaje się być skomplikowany, to trzeba zaplanować wszystkie działania i rozłożyć je w czasie. Okres świąteczny, to martwy okres, a jeśli dodamy jeszcze brak odpowiednich umiejętności do przeniesienia swojego serwisu, to dochodzą i dodatkowe koszta, zatrudnienia odpowiedniej osoby.

Oczywiście po drugiej stronie mamy także pozycjonerów, dla których platforma mogła stanowić smaczny kąsek w kontekście budowania zaplecza pozycjonerskiego. Zależnie od skali, pewnie święta będą mieli pracowite.

Instrukcja przeniesienia bloga

Onet udostępnił także materiał jak przenieść swojego bloga do innego miejsca. Jeśli zdecydujecie się na na własną  domenę i hosting, to osobiście polecam kupno domeny w OVH.org, zakładając że chcecie kupić .PL, ot zwyczajnie wychodzi najtaniej. W przypadku hostingu jest tego tyle, że wybierzecie sami coś rozsądnego. Polecam zenbox.pl i linuxpl.com. Powodzenia!

Wieści z Rozładowani.pl